Choć Hitler umarł, a jego III Rzesza została rozbita, idea nazistowska i pamięć o Führerze przetrwały. Dobitnie o tym przekonać się może austriacka policja, która aktualnie poluje na nowego Adolfa Hitlera.

Wszystko przez nieznaną osobę, która naśladuje ubiór Führera. W rodzinnym mieście Hitlera, Braunau am Inn, coraz częściej pojawia się bowiem mężczyzna, który chodzi ubrany w strój jednoznacznie kojarzony z tym, który nosił Adolf Hitler.

 – Wiele razy widziałem tego mężczyznę w Braunau i zastanawiałem się, czy to coś oznacza – mówi jeden ze świadków.

Nieuchwytny jak dotąd naśladowca nosi na sobie mundur wzorowany na te, które przywdziewali w okresie III Rzeszy naziści. Do tego jest charakterystycznie uczesany, a jego wąs przystrzyżony jest w stylu „na Hitlera”. Mieszkańcy Barunau am Inn widzieli go już niejednokrotnie. Ostatnim razem przebywał w miejscowej księgarni, gdzie miał przyglądać się książkom dotyczącym II WŚ. Spytany o godność odpowiedział, że nazywa się Herald Hitler.

Lepiej dla Heralda, by nie wpadł w ręce policji. Mężczyźnie za swój nazistowski strój grozi bowiem niemała kara. Jak oświadczył rzecznik lokalnej prokuratury, mężczyzna przebrany za Hitlera „gloryfikuje postać zbrodniarza”. Za takie ekscesy, zgodnie z austriackim prawem, grozi niemała kara i proces.

  – Zauważalne dla innych gloryfikowanie osoby Adolfa Hitlera jest karalne – podaje Alois Ebner.

Zobacz również

pt