Visa wnosi do Narodowego Banku Polskiego o podwyższenie limitu płatności kartą bez podania kodu PIN z 50 do 100 złotych. Podobne zmiany przeprowadził już Mastercard. Dotkną one milionów Polaków.

Visa potwierdza te zmiany słowami dyrektora tej firmy w Polsce.

– Potwierdzamy, że wniosek o podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych został złożony do Narodowego Banku Polskiego – powiedział Adrian Kurowski, dyrektor Visa w naszym kraju. Dodał, że wyższy limit płatności bez PIN będzie obowiązywał już w trzecim kwartale 2019 roku.

Dla milionów Polaków oznacza to „płatniczą” rewolucję. Płacenie zbliżeniowe, bez podawania kod PIN, jest bardzo praktyczne i szybkie. Przy zgubieniu karty możemy jednak, z dużym prawdopodobieństwem, szybko pożegnać się z oszczędnościami. Jeśli nie życzymy sobie płacić bez kodu PIN, to musimy zgłosić stosowny wniosek w swoim banku.

Visa idzie wzorem Mastercarda

Przypomnijmy też, że w maju tego roku NBP wydał zgodę na wyższy limit płatności bez PIN firmie Mastercard. Konkurencja Visy twierdzi, że zmiany o której wnosi, wejdą w życie w drugim kwartale przyszłego roku. Użytkownicy kart Visa nie będą musieli wciskać PIN-u przy zakupach do stu złotych nieco później, bo od trzeciego kwartału.

Do tej pory terminale prosiły użytkowników kart Visa o podanie kodu już przy zakupie powyżej 50 złotych. Nadmienić trzeba, że jest on dziś jednym z niższych w Europie. Jak podaje TVN24Bis wyższe limity są m. in. na Litwie (25 euro, czyli około 105 zł,) w Rumunii (100 lejów, ok. 90 zł), a na Słowacji jest to 20 euro, czyli przy dzisiejszym kursie blisko 85 zł.

Zdecydowanie więcej wynoszą limity na Zachodzie. W Wielkiej Brytanii jest to 30 funtów (ok. 145 zł), we Francji i Irlandii ok. 30 euro (130 zł).

Większość płaci zbliżeniowo

Według danych NBP na koniec 2017 roku już niemal 80 procent wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95 procent terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii.

Płatności kartą rozwinęły się w ostatnich latach na niebywałą skalę. Choć sporo Polaków płaci, zarabia i odkłada w gotówce, większość korzysta w tym celu z kart bankowych. Dane NBP sprzed roku wskazują, że 4 na 5 transakcji kartą odbywała się zbliżeniowo. Niemal wszystkie terminale pozwalały na płatność przez zbliżenie karty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robisz zakupy w Żabce? Nadchodzi ogromna zmiana, wprowadzają inteligentne półki
  2. Masz konto w tym banku? Lepiej wypłać gotówkę! 
  3. Używasz karty Visa? Wystarczy 6 sekund, żeby Cię okraść z drugiego końca świata (VIDEO)
  4. Lepiej przygotujcie gotówkę! Klienci tych banków zostaną odcięci od własnych pieniędzy

13 gwiazd, które straciły fortunę [ZDJĘCIA]


15 zabawek z twojego dzieciństwa, które dziś są warte WIELKIE pieniądze


źródło: TVN24Bis