W 168 rocznicę węgierskiego powstania przeciwko Habsburgom premier Węgier, Viktor Orban, przemawiał pod Węgierskim Muzeum Narodowym. Podczas obchodów święta narodowego Orban mówił o wolności, która „zaczyna się od prawdy”. Tej, zdaniem premiera, „nie ma dziś w Europie, która nie jest wolna”.

Zdaniem Orbana, choć ludy Europy walczyły o swą wolność już 168 lat temu, dziś wolne nie są. Premier Węgier uważa, że w Europie nie mówi się prawdy, która jest fundamentem wolności. Z kolei zalew Europy przez imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, to „ukierunkowana akcja”.

„Dziś, 168 lat po wielkich walkach wolnościowych ludów europejskich, nasza wspólna ojczyzna Europa nie jest wolna”.

Orban zaznaczył jednak, że Europa powoli zaczyna rozumieć co się dzieje. Wskazał także na stanowisko swojego kraju w sprawie kryzysu imigracyjnego. Oświadczył, że Węgry są przeciw nakładanym z góry kwotom imigrantów. Podkreślił, że to Węgrzy są gospodarzami we własnym kraju.

„Nie pozwolimy, by inni mówili, kogo mamy wpuścić do naszego domu i do naszej ojczyzny”.

Jako jedno z rozwiązań kryzysu imigracyjnego wskazał na próbę wpłynięcia na władze Unii Europejskiej. Jego zdaniem, do tego potrzeba m.in. zebrania sobie sojuszników wśród „narodów europejskich”.

Podczas przemówienia Orban zwrócił się także do obecnych na uroczystości Polaków. Premier zaznaczył swą gotowość do „walki u boku Polaków o wolność i niezależność”.

„Tak jak podczas naszej tysiącletniej wspólnej historii, również teraz stoimy przy waszym boku w walce, którą toczycie o wolność i niezależność waszej ojczyzny. Wraz z wami mówimy Brukseli: więcej szacunku dla Polaków”.

Co ciekawe, we wtorek na Węgrzech świętowano także pod pomnikiem generała Józefa Bema, który uważany jest przez Węgrów za bohatera. To wydarzenie rozpoczęło oficjalnie Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które obchodzone są na Węgrzech co roku od 10 lat.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również