VAT jest jednym z elementów, którymi Prawo i Sprawiedliwość bardzo często uderza w poprzednią władzę. Rząd bardzo głośno szczyci się tym, że tzw. luka vatowska jest coraz mniejsza, a ściągalność podatków rekordowa. Jak w wielu innych przypadkach tak i w tej sytuacji można dopatrzeć się wielkich nadużyć w narracji.

VAT stał się bardzo poważną bronią partii rządzącej w rozrachunkach z poprzednią władzą. Partia Jarosława Kaczyńskiego robi wszystko, aby zostali odebrani jako ci, którzy uporali się z licznymi nieprawidłowościami związanymi z tym podatkiem.

Jednak eksperci nie pozostawiają na PiS-ie suchej nitki. Zgodnie twierdzą, że partia tylko mydli wszystkim oczy i w dużej mierze korzysta z tego, co osiągnął wcześniejszy rząd.

Były prezes NBP ostro o działaniach PiS-u ws. VAT

Profesor Leszek Balcerowicz należy do grona największych ekonomicznych autorytetów w naszym kraju. Były prezes Narodowego Banku Polskiego gościł w programie „Onet Opinie”, gdzie wytłumaczył widzom na czym polega taktyka Prawa i Sprawiedliwości.

– Obecny rząd korzysta z rozwiązań poprzedniego rządu, wprowadzonych legislacyjnie. Jednocześnie próbuje wmówić ludziom, przez komisję śledczą, na czele której stoi poseł Horała, czyli partyjny poseł, że tam były jakieś gigantyczne luki. Oszukują opinię publiczną liczbami – stwierdził Balcerowicz.

Jak wyjaśnił, tzw. luka vatowska będzie obecna zawsze, ponieważ odnosi się ona do nierealnej sytuacji, w której ściągalność podatków jest stuprocentowa, a tego nie jest w stanie zagwarantować żadne państwo. Zdaniem byłego Ministra Finansów wzrastające wpływy z VAT-u to nic innego jak skutki dobrej sytuacji gospodarczej. Jest ona obecnie charakterystyczna nie tylko dla Polski.

– Oni podają liczby dotyczące przyrostu dochodu z VAT-u za ich rządów, przypisując sobie 100 proc. zasług. Tymczasem większość tego przyrostu wynika z faktu, że odziedziczyli dobrą koniunkturę, w związku z tym ludzie więcej konsumują, kupują, wydają i jest więcej VAT-u – wytłumaczył widzom programu prowadzonego przez Bartosza Węglarczyka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wojciech Jaruzelski ukrywał prawdę o sobie. Szokujące sekrety generała

Profesor Leszek Balcerowicz nie bał się bardzo odważnych słów. Otwarcie stwierdził, że stosunek partii rządzącej do rozwoju gospodarczego najbardziej przypomina myśl reżimową, jaką możemy zaobserwować za naszymi wschodnimi granicami.

– To co się dzieje za PiS’u, to jest próba przejmowania polskiej gospodarki i jednocześnie ataki na własność prywatną w stylu Łukaszenki. Jaki jest jeden z głównych elementów propagandy PiS-u i jego zwolenników? Że każda prywatyzacja to wyprzedaż. To jest propaganda w stylu Łukaszenki! Nawet nie wiem, czy oni o tym wiedzą. To są klony Łukaszenki! – powiedział w programie Onetu.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Rydzyk przyjął potężny cios od Polaków. Nie ma szans 
  2. Ujawniono mroczne oblicze Agaty Dudy! „Jak królowa śniegu” 
  3. Układ rozpada się na naszych oczach! Tusk zmroził Kaczyńskiego 
  4. Znaki zodiaku i ich ukryte supermoce. Będziesz w SZOKU!

Jolanta Kwaśniewska i sekrety jej wyglądu. Możecie przeżyć szok!