Tatuaż zrobisz o wiele taniej. Jest tylko jedno "ale"

Tatuaż zrobisz o wiele taniej. Jest tylko jedno "ale" Źródło: unsplash.com/Lucas Lenzi

VAT spędza Polakom sen z powiek. Zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom korzystającym z oferowanych usług. Mało kto wie, że można zrobić tatuaż o wiele taniej, trzeba jednak spełnić jeden warunek. Do tej pory była to bardzo droga "przyjemność", a teraz zachowamy nieco pieniędzy w portfelu.

VAT, czyli podatek od towarów i usług, jest płacony przez każdego. Tak naprawdę najbardziej obarczeni nim są klienci, którzy do kwoty netto muszą dołożyć odpowiednią ilość pieniędzy. Podobnie w przypadku tatuażu, który również jest obarczony podatkiem VAT. Jeśli chcemy w ten często bolesny sposób upiększyć swoje ciało, jest szansa, żeby zapłacić mniej. Jak to zrobić?

VAT za tatuaż może być sporo niższy

Tatuażyści w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy "boom" jeśli chodzi o klientelę. Polacy coraz chętniej wykonują tatuaże, mimo że wykonanie wzoru w dobrym salonie może sporo kosztować. Sami tatuażyści do tej pory nie wiedzieli, jak opodatkować swoje zarobione pieniądze. Klienci powinni wiedzieć, że teraz mogą sporo zaoszczędzić - rozchodzi się właśnie o popularne wzory.

Okazuje się, że jeśli wzór, który ma zostać wytatuowany na ciele, jest niepowtarzalny i został wykonany tylko i wyłącznie dla tego jednego klienta, może zostać policzony taniej. Jeśli tatuażysta nakreślił grafikę, która nie jest kalką innych dostępnych wzorów - np. z internetu czy też dziełem innego tatuażysty - będzie mógł odprowadzić podatek VAT w wysokości 8%. Wobec tego klient zapłaci mniej. Takie dzieło w świetle prawa jest określane jako "utwór".

Wzór musi być jedyny w swoim rodzaju. To gwarantuje mniejszy rachunek

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli jednak klient stawi się w salonie tatuażu wraz z grafiką, która przykładowo tak mu się spodobała, że pobrał ją z internetu i chce mieć na swoim ciele taką samą "kropka w kropkę", wtedy zapłaci więcej. VAT będzie wynosił 23%, ponieważ wzór jest kopią, odwzorowaniem już istniejącej grafiki, fotografii lub tatuażu.

Dzisiaj grzeje: 1. Warszawskie metro zostało nagrane przez Francuza. Zaskakująca reakcja, film zasypała lawina komentarzy
2. Radosna nowina od Piotra i Justyny Żyłów. W sieci pojawiło się zaskakujące zdjęcie

- Może to być przecież zwykła kopia istniejącego już, ogólnodostępnego wzoru, np. obrazu czy zdjęcia. Jego wykonanie sprowadza się wtedy zwykle do mechanicznego odwzorowania szablonu na ciele klienta, czyli pozbawione jest twórczego i indywidualnego charakteru. W takiej sytuacji niższa stawka VAT nie przysługuje - można przeczytać w Rzeczpospolitej, która poruszyła temat tatuowania i tatuażystów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. Nowy podatek oburza Polaków. Nie dość, że jest batem dla pracowitych to jeszcze okrada najbardziej potrzebujących
  3. Służby ostrzegają. W Polsce anomalia, jakiej nie było od lat, zostało tylko kilka godzin
  4. Mały chłopiec nie radzi sobie z powiedzeniem "mama". Wtedy do akcji wkracza pies, wszystko się nagrało
  5. Potwierdziły się najgorsze wiadomości. Nie udało się wygrać walki z chorobą, nie żyje Andrzej Cieśla

Źródło: Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News