Rewolucja w mieszkaniówce! Wszyscy za to zapłacą

Rewolucja w mieszkaniówce! Wszyscy za to zapłacą Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=CFgkkoXsiJA

Użytkowanie wieczyste zostało wprowadzone jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Po kilku dekadach to swoiste prawo ma zniknąć. Od 1 stycznia właściciele gruntów, którzy na jego mocy użytkowali grunty staną się ich właścicielami. Co oznacza to w praktyce?

Użytkowanie wieczyste na swojej mocy sprawiało, że użytkownicy gruntów za pomocą opłat mogli korzystać z działki bądź nieruchomości. Rewolucyjne prawo wskazuje, że od stycznia będą mogli się nazywać ich właścicielami. Zaproponowany przez rząd akt ma pomóc mieszkańcom, którzy od wielu lat zmagają się z rosnącymi opłatami. Jak podają eksperci, mimo wszystko koszty wciąż będą obowiązywać.

Zmiany w prawie podmiotowym. Użytkowanie wieczyste znika od stycznia 2019

Wiceminister rozwoju i inwestycji zapowiedział zmiany od 1 stycznia 2019 roku. - Dla mieszkańca bloku czy domu oznaczać to będzie, że będzie płacić stawkę ze stycznia 2019 r. I nie musi się obawiać, że tę samorząd mu podwyższy o kilkaset procent - powiedział Artur Soboń w rozmowie z Faktem. Dotychczasowe prawo zmienia się w "opłatę przekształceniową". Tę trzeba będzie wpłacać przez najbliższe 20 lat. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich reguł, teraz podatnicy będą mogli liczyć na ulgi w płatnościach. Nowe przepisy jednak nie dotyczą wszystkich, których dosięgnie przekształcenie prawa. Na ulgi będą mogli liczyć właściciele gruntów lub udziałowcy gruntu, na którym stoi nieruchomość. Jeśli na działce stoi budynek komercyjny, obniżki w opłatach nie będą dotyczyć przedsiębiorców. Wystarczy złożyć wniosek o przekształcenie z użytkownika na właściciela gruntu. Ważne jest, aby pamiętać, że do zmiany podmiotu potrzebna jest zgoda wszystkich użytkowników. Jeśli jeden z nich nie zgodzi się na zmianę, proces zostanie automatycznie zablokowany. Opłata przekształceniowa musi być wpłacana przez 20 lat. Kwota będzie mogła wzrastać, jednak nie częściej niż raz na trzy lata. Właściciel będzie mógł wpłacić całą sumę jednorazowo - wtedy otrzyma 60-procentową bonifikatę, jeśli zdecyduje się to zrobić w pierwszym roku po wprowadzeniu nowego prawa. Z każdym rokiem ulga będzie wynosiła 10 procent mniej.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dobro wspólne

Jeśli chodzi o przekształcenia gruntów samorządowych, wnioski o zmianę mogą składać włodarze oraz radni z Sejmików. Jedno jest pewne, prawo dosięgnie aż 2,5 miliona Polaków, którzy staną się właścicielami lub współwłaścicielami przy swoim budynku. Kontrowersyjne użytkowanie wieczyste było wielokrotnie przedmiotem sporów wśród polityków. Już w 2016 roku pojawiła się koncepcja zmiany prawa z lat 60-tych. Wtedy też pomysł przyszedł z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Dopiero po dwóch latach udało się zmianę zapisać w Dzienniku Ustaw.ZOBACZ TAKŻE:
  1. 300 tys. Polaków dostanie specjalne emerytury. PiS zmieni prawo?
  2. To już pewne! Rząd PiS wprowadza kościelne prawo i się nie cofnie
  3. Trump wprowadza nowe prawo. Polacy również zapłacą
Następny artykuł