Uwielbiali go młodzi i dorośli Polacy. Właśnie przegrał z ciężką chorobą

Uwielbiali go młodzi i dorośli Polacy. Właśnie przegrał z ciężką chorobą

Młodzież go kochała, dorośli podziwiali. Nikt tak nie potrafił z nimi rozmawiać, wspierać ich w codziennych trudnościach. Wyciągnął z nałogów i życiowego dołka dziesiątki ludzi. Niestety, pokonała go ciężka choroba.

W wieku 73 lat w seminarium salezjańskim w Krakowie zmarł ksiądz Andrzej Szpak, jego przełożeni oraz bliscy nie zdradzają jednak dokładnych przyczyn śmierci - wiadomo tylko, że była to "ciężka choroba". Ten duszpasterz hipisów był twórcą i długoletnim duszpasterzem pielgrzymki "Młodzieży Różnych Dróg”, na której od 1979 r. spotykali się i modlili członkowie subkultur oraz ludzie uzależnieni. - Byli z porozbijanych rodzin, w których wanna pełna forsy, a miłości zero. Wielu z nich wolało mieszkać na dworcach, klatkach schodowych niż w domu, w którym mieli wszystko prócz obecności drugiego człowieka. Samotność przyprowadziła ich do mnie – opowiadał o nich kilka lat temu w rozmowie z "Dziennikiem Polskim”. Ks. Szpak wstąpił do salezjańskiego, niższego seminarium mając 14 lat. Pierwsze kontakty z hipisami nawiązał, gdy był młodym duszpasterzem w parafii św. Michała we Wrocławiu.

Różne drogi i kultury

Hipisowskie pielgrzymki prowadził na Jasną Górę od 1979 r. Podczas pierwszej z nich hipisi szli jako grupa " czarno-biała", wchodząca w skład akademickiej pielgrzymki warszawskiej. Od 1982 roku grupa usamodzielniła się i odtąd do Częstochowy wędruje pod szyldem Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur, wychodząc co roku z innej miejscowości. Ma chrześcijański charakter, ale przyciąga także osoby wyznające inne religie, a nawet niewierzące. Ma również charakter międzynarodowy, bo oprócz polskiej młodzieży, do Częstochowy wędrują w niej mieszkańcy Czech, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Źródło: deon.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News