Cała Europa przerażona po ujawnieniu ogromnej skali problemu, jaki wywołała ta awaria. Zamykane są całe fabryki, ze sklepów pospiesznie wycofywane są kolejne produkty. Wszystko przez skażenie rakotwórczą substancją. Niestety, okazuje się, że wiele z produktów trafiło już do domów dziesiątek tysięcy osób w całej Europie.

Wystarczyła jedna awaria, by skażenie objęło całą Europę. Do tej doszło w fabryce w Ludwigshafen, która należy do niemieckiego koncernu BASF (niem. Badische Anilin- und Soda-Fabrik), który jest największym przedsiębiorstwem chemicznym na świecie. W wyniku awarii 7,5 tys. ton TDI (2,4-diizocyjanianotoluenu) miało kontakt z substancją rakotwórczą i zostało zakażonych.

Dane dotyczące tego, ile osób mogło paść ofiarami awarii, po prostu szokują. Według danych Instytutu Ochrony Praw Konsumenta, 7,5 tys. ton skażonego TDI starczy na produkcję aż 5 milionów materacy. Oznacza to, że skala problemu jest po prostu gigantyczna. Najgorsze jest to, że TDI służy nie tylko do wyrobów materacy, ale także poduszek, mebli, butów czy wnętrz samochodów, czyli produktów, z którymi mamy styczność codziennie.

Skażenie na całą Europę

Awarię w Ludwigshafen odkryto dosyć późno, bo skażone TDI produkowano przez cały miesiąc od 25 sierpnia do 29 września. Choć udało się w tym czasie przerobić jedynie 25% z 7,5 tys. ton skażonego surowca, ten trafił do większości państw Europy. Znalazł się także i w Polsce, gdzie dotarł do 50 odbiorców. Kiedy tylko dowiedziano się o skażeniu, produkty zaczęto wycofywać. Niestety, część została już sprzedana.

Największym zagrożeniem jest fakt, że produktów wyprodukowanych ze skażonego TDI jest naprawdę wiele, dlatego nie da się w całości kontrolować ich przepływu. IKEA już poinformowała, że zdołała wycofać ze sprzedaży tapicerowane meble z rakotwórczego materiału. Podobnie Volkswagen Poznań wydał oświadczenie, że nie uświadczymy rakotwórczego TDI w samochodach. To jednak tylko dwóch z 50 odbiorców.

Jak podaje Instytut Ochrony Praw Konsumenta, istnieje ogromne zagrożenie, że materace, poduszki i inne skażone materiały trafią na czarny rynek. Tam będą schodzić po zaniżonych cenach jak ciepłe bułeczki. Lepiej dwa razy zastanowić się, nim kupi się nowy produkt z pianką TDI.

źródło: wp.pl

Aleksander Kwaśniewski skończył 63 lata - oto najlepsze MEMY z jego udziałem!


Te koty zaskoczą cię swoimi NIESAMOWITYMI zdolnościami!

...

Zobacz również