To już prawdziwa plaga. Jak mówią zajmujący się produkcją żywności na co dzień, nie tylko zapach jest przykry, ale nawet sam wygląd potrafi odstraszyć. Zgodnie z tłumaczeniem dostawców, kiedyś problem dotyczył tylko części, dziś już gołym okiem widać, że jest coraz gorzej.

Mowa o alarmującym stanie ryb, które codziennie wyławiają rybacy w okolicach Półwyspu Helskiego. Jak mówią, kiedyś chore, wychudłe ryby były rzadkością. Zwykle tego typu osobniki można było zliczyć na palcach obu rąk. Dziś jest ich już po kilkadziesiąt sztuk w jednej sieci. Rybacy nie wiedzą, co się dzieje, ale jak mówią, z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej.

Problem dotyczy wszystkich poławianych ryb. Od fląder, przez węgorze po turboty i dorsze. Te znajdowane są pokiereszowane, z krwawymi dziurami w ciele, całe ropiejące i wychudłe do granic. Znakiem rozpoznawczym złowienia chorej partii jest potworny smród. Jak mówi jeden z rybaków, od jedzenia takich ryb zdychają foki, a więc i ludziom mogłyby zaszkodzić.

– Brzydziłbym się podać to zwierzętom, a co dopiero zawieźć do sklepu. Ryby zdychają, foki zdychają, teraz ludzie będą umierać – mówi rybak.

Badacze w kropce

Sprawa trafiła już do Morskiego Instytutu Rybackiego. Eksperci zbadali, co właściwie dzieje się z rybami. Ich zdaniem wszelkie uszkodzenia są mechaniczne i nie może być mowy o epidemii. Przyznają jednak, że problem jest ogromny.

W kwestii powodów nie zgadzają się z nimi ekolodzy z organizacji „Nasza Ziemia”. Ci przekonują, że to nie fizyczne uszkodzenia. Wskazują przy tym, że niektóre z odławianych ryb są ropiejące, jakby chorowały. Ich zdaniem wszystkiemu winny jest „niekreślony ładunek z różnymi substancjami i pierwiastkami”, który ma trafiać do wody.

Sprawa trafiła już za ich sprawą do Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej na biurko samego ministra, Marka Gróbarczyka. Teraz sprawą zająć się ma resort, którego eksperci wykażą, co złego z rybami dzieje się w okolicach Półwyspu Helskiego. Jak mówią rybacy, resort do pracy powinien wziąć się prędko, gdyż jest coraz gorzej.

źródło: innpoland.pl

Te koty zaskoczą cię swoimi NIESAMOWITYMI zdolnościami!


Niesamowite zdjęcia kosmosu [ZOBACZ!]

...

Zobacz również