Mało kto zdaje sobie sprawę, że w naszym codziennym życiu natrafiamy na substancje, które są rakotwórcze. Co prawda, jedne mniej, inne bardziej, ale część z nich można znaleźć w naszych codziennych pokarmach.

Portal motywatordietetyczny.pl przedstawił listę produktów spożywczych, które są potencjalnie groźne dla naszego zdrowia. Rakotwórczość produktów tych bierze się stąd, że w ich składzie zawarte są rafinowane oleje roślinne, czyli te, których popularnie używamy do smażenia.

Niewielu z nas wie jednak, że kiedy w trakcie przetwarzania taki olej zostanie poddany obróbce cieplnej, a jego temperaturę zwiększy się do 200 stopni, zaczyna dymić. Odtąd normalny olej spożywczy zmienia swoją strukturę i staje się substancją rakotwórczą.

ZOBACZ TAKŻE – Dzieci wściekłe na Unię. Nutella wycofywana ze sklepów

W związku z tym portal motywatordietetyczny.pl wymienił najpopularniejsze produkty spożywcze, które są wręcz naszpikowane wszelkiego rodzaju przetworzonymi olejami. Produkty te, z naciskiem na rynek polski, zamieszczamy poniżej.

– Mleczna czekolada karmelowa Alpen Gold,
– Pieczone Ziemniaczki mrożone,
– Herbatniki z nadzieniem czekoladowym HIT,
– Baton pełnoziarnisty Bakalland Ba!,
– Croissant 7days,
– Kanapka i kszka Mleczny Start,
– Bita śmietana w proszku Delecta,
– Pizza Riga Dr. Oetker,
– Pizza Ristorante Dr. Oetker,
– Słodka Chwila Budyń Dr. Oetker,
– Baton Bajeczny E.Wedel,
– Czekolada mleczna toffi E. Wedel,
– Czekolada Milka z płatkami owsianymi,
– Masło orzechowe Felix,
– Wafel Grześki Goplana,
– Prince Polo,
– Lody Grycan,
– Ciastka Jeżyki Jutrzenka,
– Chipsy Lay’s,
– Baton Snickers,
– Baton Twix,
– Baton Lion,

W każdym z tych produktów znaleźć można tłuszcz roślinny lub olej palmowy. Te mogą z kolei przyczyniać się do występowania nowotworów.

pt

...

Zobacz również