UWAGA! Nie zostawiaj na noc podłączonego telefonu do ładowarki. To niebezpieczne!

UWAGA! Nie zostawiaj na noc podłączonego telefonu do ładowarki. To niebezpieczne! Źródło: fot. flickr / wikimedia

Ogromna część z nas wykorzystuje noc na ładowanie swoich telefonów, wszak gdy śpimy to ich nie używamy i jest do teoretycznie najlepszy moment na podładowanie baterii. Jak jednak ostrzegają strażacy - jest to ogromny błąd, które może kosztować nas nie tylko zdrowie ale też życie. 

Większość użytkowników telefonów komórkowych wszelkiego rodzaju godziny nocne poświęca na podładowanie baterii, by następnego dnia nie musić się martwić o prawidłowe i długie działanie - w dzisiejszych czasach - niezbędnego zarówno w życiu zawodowym jak i zwykłym prywatywnym urządzenia.

Jak jednak ostrzega Straż Pożarna, ładowanie telefonu w nocy to jeden z najbardziej niebezpiecznych zabiegów jakie nam towarzyszą.

Według statystyk opracowanych przez służby gaśnicze, głównymi powodami pożarów wybuchających w nocy nie są tylko dotychczas znane zwarcia w instalacji elektrycznej przy czajnikach elektrycznych, ekspresach do kawy ale także zwarcia w ładowarkach telefonów komórkowych.

 - Pamiętajmy, że urządzenia elektryczne bardzo często nagrzewają się, a z racji tego, że nierzadko są one wykonane z tworzyw palnych, mogą spowodować pożar - ostrzega rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej.

Jak również możemy usłyszeć od strażaków, większość ładowarek do telefonów nie spełnia minimalnych wymagań bezpieczeństwa. Szybko się nagrzewają i łatwo u nich do spięć, co w przypadku gdy położone są w sąsiedztwie materiałów sprzyjających rozprzestrzenianiu się pożaru (stoliki blisko łóżek ze sztuczną pościelą, parapety z łatwopalnymi firanami i zasłonami itp) może prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń.

By zabezpieczyć się przed pożarem powstałym ze zwarcia instalacji elektrycznej (ładowarki, czajniki, ekspresy) wystarczy zaopatrzyć się w przedłużacze wyposażone w wyłącznik, dzięki któremu wszystkie urządzenia elektryczne można szybko odłączyć od zasilania.

bh

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News