Nadchodzą gigantyczne zmiany w podatkach. Tłumaczymy, jak będzie to wyglądać

Nadchodzą gigantyczne zmiany w podatkach. Tłumaczymy, jak będzie to wyglądać

Musicie być bardzo ostrożni, bo nadchodzą zmiany! Rząd wprowadzi nową formę płatności podatków, która sprawi, że zmieni się w zasadzie wszystko. Są głosy krytyki, ale jest równie wielu zwolenników tej metody. Jak od teraz będzie wyglądać płatność podatku VAT?

Zgodnie z nową ustawą zastosowanie podziału płatności czyli tzw. split paymentu będzie dobrowolne.  - Jeśli przy dłuższym łańcuchu dostaw znajdzie się ktoś, kto zdecyduje się podzielić płatność, czyli może wówczas "wymusić" wprowadzenie tego mechanizmu przez innych kontrahentów - mówi Tomasz Pabiański, dyrektor w dziale podatkowo-prawnym PwC.

Jak będzie to wyglądać w praktyce?
Według Tomasza Pabiańskiego zastosowanie split paymentu nie będzie przymusowe, choć nie jest to do końca pewne, ponieważ między przedstawicielami MF trwają rozważania nad wprowadzeniem takiego obowiązku. Póki co nie trzeba się jednak martwić, gdyż nie ma to żadnego odzwierciedlenia w aktualnej wersji projektu ustawy. Co to oznacza w praktyce dla zwykłego podatnika? Według nowego projektu, nabywca usługi lub towaru może podzielić płatność dla sprzedawcy na dwie części. Będzie to kwota netto lub osobno podatek VAT na odrębny rachunek.  To akurat nie jest nowość, jednak problem może pojawić się dopiero po stronie dostawcy. - Dostawca kwotę VAT może jedynie przeznaczyć na zapłatę VAT dla swojego kontrahenta albo zapłacić własne zobowiązanie w VAT. Przy dłuższym łańcuchu dostaw, jeśli znajdzie się ktoś, kto zdecyduje się podzielić płatność czyli zastosować split payment, to wówczas może "wymusić" wprowadzenie tego mechanizmu przez innych kontrahentów – komentuje Pabiański Dyrektor przyjmuje jednak pod ewentualność sytuację, w której zostanie powiązane stosowanie split payment z dochowaniem należytej staranności, w przypadku nieświadomego uczestnictwa w tzw. karuzeli VAT-owskiej: Taki mechanizm, to byłaby już konkretna zachęta, bo obecnie organy podatkowe kwestionują także działania tych firm, które nieświadomie handlowały z firmami uczestniczącymi w karuzelach. Wszystko ma ruszyć 1 kwietnia 2018 roku. Do każdego prowadzonego rachunku rozliczeniowego, banki automatycznie będą tworzyć rachunki VAT.  Co najważniejsze w tej sprawie, prowadzenie takich rachunków, będzie całkowicie bezpłatne. - Z perspektywy płatnika, który chciałby podzielić płatność, będzie dedykowana formatka przelewu, potencjalnie na podobnej zasadzie jak teraz działają inne dedykowane przelewy, np. podatkowe. To dostawca monitoruje, co się dzieje z pieniędzmi na rachunku VAT, bo zgodnie z prawem są to jego środki i urząd skarbowy nie może sobie ich sam pobrać – dodaje Pabiański Czy to opłacalne?
Niestety kwestia płynności obrotu środków wydaje się problematyczna, ponieważ, mimo że dostawca posiada zgromadzone środki na rachunku VAT - nie może nimi swobodnie dysponować.
Co w takim razie z takimi pieniędzmi? Gość Moniki Krześniak-Sajewicz odpowiada  - Może nimi zapłacić swoje zobowiązanie podatkowe, ale to może oznaczać miesięczne zamrożenie środków. Podatnik może jednak także zapłacić z rachunku VAT w systemie split payment swojemu dostawcy, co w większości przypadków do pewnego stopnia neutralizować będzie problem z płynnością finansową. Przedsiębiorca może także zawnioskować do lokalnego organu podatkowego o zwolnienie swoich środków z rachunku VAT - powinno nastąpić to w terminie 60 dni, niemniej urząd skarbowy może w pewnych przypadkach odmówić.
Źródło: biznes.interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News