Na najpopularniejszych portalu społecznościowym na świecie, Facebooku, grasuje bardzo niebezpieczny wirus. Jeśli zarazimy nim swój komputer to nie dość, że na naszym sprzęcie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie to na dokładne nasze zdjęcia i inne prywatne informacje mogą dostać się w niepowołane ręce.

Od kilku dni na Facebooku grasuje bardzo niebezpieczny wirus, którego ofiarą pada coraz więcej osób. Wirus najpierw kradnie nasze zdjęcia, z których tworzy fikcyjny wideo link a następnie rozsyła go po znajomych (sami nie będziemy tego widzieć, ponieważ spam ukrywa się przed rozsyłającym).

Gdy ci zaciekawieni klikną w link, na ich komputerach instaluje się złośliwe oprogramowanie, które wykrada takie informacje jak dane logowania do internetowego konta w banku. Zarażeni stają się jednocześnie tymi, którzy rozsyłają wirusa dalej.

Najbardziej skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia naszego komputera złośliwym wirusem to po prostu nieklikanie w żadne podejrzane linki wyświetlające się czy to na naszej czy na naszych znajomych tablicy, a nawet w prywatnych wiadomościach (linki wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej).

virus_facebook_xicFacebook wdrożył już procedury mające na celu wyeliminowanie wirusa z portalu. Gdy system uzna, że nasze konto zostało zawirusowane i stanowi zagrożenie dla innych wysyła instrukcję jak się pozbyć złośliwego oprogramowania. W przypadku gdy nie postąpimy zgodnie z wysłanymi instrukcjami bądź je zignorujemy to portal zablokuje nasze konto.

By odblokować konto należy przeskanować swój komputer programem antywirusowym ESET, który można pobrać z Facebooka. Cały proces skanowania i oczyszczania trwa od jednej do sześciu godzin.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh

Zobacz również