Napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Koreą Północną urosło do niebotycznych rozmiarów. Władze Hawajów są przerażone obecną sytuacją i przygotowują mieszkańców na atak bronią nuklearną. 

Podczas gigantycznych przygotowań zorganizowanych na Hawajach przeprowadzane są regularne ćwiczenia w zakresie ewakuacji z miejsc takich jak szkoły czy kościoły. Każdego pierwszego roboczego dnia miesiąca ciszę rozrywają dźwięki syren alarmowych, wspieranych komunikatami dotyczącymi wchodzenia oraz wychodzenia z różnych budynków o określonej porze.

– Nie znamy dokładnie możliwości ani zamiarów rządu Korei Północnej, ale istnieją jednoznaczne dowody na to, że stara się ulepszać rakiety balistyczne, które mogą do nas dotrzeć. Dlatego nie możemy zwlekać. Rozpoczniemy też publiczną kampanię informacyjną, która zapewni mieszkańcom Hawajów wiedzę, co robić, jeśli coś takiego się wydarzy – mów  Vern Miyagi, szef tamtejszej Agencji Zarządzania Awaryjnego.

Sytuacja w regionie realnie coraz bardziej się pogarsza. Na razie nie widać też konkretnego rozwiązania dla gigantycznego problemu osiągającego już nie tylko lokalny, ale i światowy zasięg. Hawaje postawiły więc na działania prewencyjne, które mają zapewne stanowić wstęp do bardziej stanowczej polityki w przyszłości.

...

Zobacz również