Szykuje się wielka zmiana w Polsce! Będzie wzrost naszych płac dzięki koniunkturze, która nadchodzi. Gospodarka w naszym kraju będzie miała się w tym czasie naprawdę dobrze.

Ożywienie gospodarcze trwa na całym świecie. Polska gospodarka również będzie przeżywać pokaźny wzrost. Szykuję się dobry rok, ponieważ przyjdzie koniunktura i utrzyma się przynajmniej do końca 2018 r. Już w pierwszym półroczu mówi się nawet o 5 proc. wzroście, jak podają analitycy PKO Banku Polskiego.

Całe strefa euro zauważyła wzrost gospodarczy. W tym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozy wzrostu globalnego PKB na ten rok do 3,6 proc., a na przyszły – do 3,7 proc. Jest to więcej niż w zeszłym roku o 0,4 proc. Jak podają jest on „zsynchronizowany”, czyli obejmuje wiele krajów i szacuje się, że skorzysta na nim ok. 75 proc. ludności świata.

W 2018 roku trendy są pozytywne. Mamy zsynchronizowany wzrost gospodarczy. Mamy pierwszy raz niezwykle komfortową sytuację, gdy wszystkie kraje rosną – powiedział Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP.

Procentowy wzrost w Polsce

To także dobra wiadomość dla Polski. Sytuacja na świecie się rozwija i wraz z nią rośnie nasze PKB, które wyniesie ok. 4,6 proc., a konsumpcja nawet 5 proc. i będzie miała największy udział w urzymaniu wysokiego wzrostu.

Do konsumpcji będą stopniowo dołączać inwestycje, które w ostatnim czasie wyraźnie widać na polskim rynku. Będą to głównie inwestycje publiczne związane z wydawaniem funduszy unijnych na wielkie przedsięwzięcia infrastrukturalne oraz inwestycje samorządów. Warto przypomnieć, że fundusze unijne mają w ostatnich latach największy udział w polskich inwestycjach publicznych, bo sięgają aż 60 proc.

Nie ma rąk do pracy

Problemem może być jednak sytuacja na polskim rynku pracy. Analitycy z PKO twierdzą, że jest on w znacznie gorszej sytuacji niż ostatnio przewidywano. W Polsce „brakuje rąk do pracy” o czym często mówią pracodawcy. Przybiera to na sile i zaczyna mieć coraz większy wpływ na wzrost wynagrodzeń. A ten spowoduje większą od oczekiwań inflację. To z kolei przybliży perspektywę podwyżek stóp.

Na polskim rynku podaż pracy jest mniejsza od popytu. Przedsiębiorca ma do wyboru, albo walczyć o pracownika, albo nie korzystać z rosnącego popytu. Może to wpłynąć niekorzystnie na wzrost inwestycji i produkcji.

Wraz ze wzrostem odsetka przedsiębiorstw mówiących o braku rąk do pracy, widać firmy w przetwórstwie przemysłowym, które rezygnują w związku z tym z nowych zamówień, gdyż nie są w stanie ich wykonać – dodaje Marta Petka-Zagajewska.

Trzeba to wykrozystać

Jest też dobra wiadomość. Analitycy PKO BP prognozują, że płace będą rosnąć coraz szybciej. W sektorze przedsiębiorstw jest to nawet 8.5 proc. w pierwszym kwartale przyszłego roku. Później może to być nawet skok dwucyfrowy. Ekonomiści z PKO apelują o podniesienie stóp procentowych, aby nie „przegrzać” naszej gospodarki. Jedno jest pewne. Musimy ten wzrost wykorzystać najlepiej jak się da zanim znowu przyjdzie gorszy czas dla polskiej gospodarki.

Źródło: polska2041.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!


10 przepowiedni, które okazały się prawdą

...

Zobacz również