Wydział prawa Uniwersytetu Sztokholmskiego postanowił usunąć obrazy zasłużonych profesorów o białym kolorze skóry. Zamiast tego powieszono znak różnorodności w postaci tęczy.

Do 1970 r. wszyscy profesorowie wydziału byli białymi mężczyznami. Władze uczelni podkreślają, że część z nich miała olbrzymi wkład w rozwój nauki, aczkolwiek przyszedł czas na zmiany. Portrety „starych, białych mężczyzn” nie spełniają warunków polityki uczelni, która zakłada pełną różnorodność.

Zespół, w którym znajdują się między innymi inni profesorowie, postanowił zagospodarować puste ściany w inny sposób. Należy spełniać wymogi: różnorodności, otwartości i tolerancji. Jednym z nowych elementów dekoracji wydziału jest na przykład tęczowy łoś.

Inicjatorzy zmian podkreślają, że jest to ważne, by prawnicy kształceni na uniwersytecie uczyli się w klimacie różnorodności, czyli takim jaki jest postulowany dla szwedzkiego społeczeństwa.

Narodowa Rada Sztuki zapewnia, że ściany sal pokryją się elementami w duchu feminizmu i anty-rasizmu. Najważniejszym inicjatorem zmian był dziekan Jonas Ebbesson, który specjalizuje się w prawie ochrony środowiska.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: friatider.se

Zobacz również