Mówiło się o niej już od dłuższego czasu. Wzbudzała i ciągle wzbudza ogromne kontrowersje, jednak została przegłosowana, a już niedługo w życie wejdą jej przepisy. Czym tak naprawdę jest ustawa antyterrorystyczna?

Zwolennicy projektu ustawy zwracali uwagę na problem zamachów w całej Europie, co w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest szczególnie istotne dla Polski. Większa kontrola oraz szersze uprawnienia służb mają zagwarantować obywatelom bezpieczeństwo, co dla osób popierających ustawę jest kluczowe.

Przeciwnicy twierdzą, że skutkiem wejścia w życie ustawy antyterrorystycznej będzie jedynie zwiększona kontrola państwa nad obywatelami, a terroryści i tak znajdą sposób na przeprowadzenie zamachów.

Jak na nasze życie wpłynie przegłosowanie ustawy? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zmian, jakie wprowadza.

Przede wszystkim zwiększy się rola szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 2015 roku tę funkcję pełni prof. dr. hab. Piotr Pogonowski. Jego najważniejszym zadaniem będzie koordynacja wymiany informacji pomiędzy służbami (Policja, Staż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Państwowa Straż Pożarna, Służba Celna, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Żandarmeria Wojskowa i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) oraz prowadzenie rejestru osób związanych w jakikolwiek sposób z terroryzmem.

Kolejną zmianą jest nowy system stopni alarmowych, który odpowiada wymogom NATO. Będzie on działać w przypadku zagrożenia terrorystycznego lub w cyberprzestrzeni. To ważne, bo jeśli ogłoszony zostanie III lub IV (najwyższy) stopień, rządzący będą mieli możliwość zakazania organizacji imprez masowych, a także zgromadzeń publicznych. Podczas trwania III lub IV stopnia łatwiej będzie również o pomoc wojska. Taką decyzję podejmie szef MON (obecnie jest nim Antoni Macierewicz), jednak wniosek o użycie Sił Zbrojnych RP powinien złożyć minister MSWiA. Choć zwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent, to jego zgoda nie będzie potrzebna. Wystarczy jedynie go (a także rząd) o tym fakcie poinformować i nie trzeba czekać na jego akceptację, jednak prezydent ciągle może taką decyzję uchylić.

Powstanie także rejestr ataków hakerskich i prawo dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową. To jeden z zapisów budzących największe kontrowersje, jednak ma za zadanie utrudnić finansowanie organizacji terrorystycznych.

Wspominany już szef ABW otrzyma specjalne uprawnienia umożliwiające mu na zlecenie śledzenia cudzoziemców. Wybrany obcokrajowiec będzie między innymi podsłuchiwany, a odpowiedni urzędnicy dostaną dostęp do jego prywatnej korespondencji, w tym również elektronicznej.

Od 1 lipca nie można będzie już kupować anonimowo kart pre-paid. Jeśli posiadacie taką kartę, to do 6 miesięcy od daty wejścia ustawy w życie będziecie musieli przekazać operatorowi swoje dane.

Ustawę poparło 249 posłów, przeciw było 173, a 10 wstrzymało się od głosu. „Za” głosowali wszyscy posłowie PiS i większa część posłów Kukiz ’15, natomiast ustawie zdecydowanie sprzeciwili się członkowie Nowoczesnej, PO oraz PSL.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: wprost

 

...

Zobacz również

Zobacz również