Rząd PiS oczekuje, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski batalion pancerny NATO. Prezydent Duda zabiega o infrastrukturę obronną Sojuszu. Antoni Macierewicz ocenił, że wymaga tego sytuacja geopolityczna naszego kraju.

– To dobry początek. To naprawdę dobra wiadomość. Miejmy nadzieję, że polityka amerykańska będzie w tym zakresie konsekwentna nie tylko teraz, ale i w najbliższych latach – mówił prezydent Duda w Waszyngtonie.

– Jest dzisiaj na pewno jedna dobra wiadomość dnia, a mianowicie dostaliśmy dzisiaj od rządu amerykańskiego informację, że nasze zamierzenia, które wyraziliśmy m.in. we wspólnej deklaracji bukareszteńskiej przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, właściwie są już w trakcie realizacji – dodał.

–  Amerykanie oświadczyli dziś, że do Europy Środkowo-Wschodniej zostanie wysłana brygada wojsk amerykańskich, pancerna, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. To bardzo ważna zapowiedź. To pierwsze od końca zimnej wojny tego typu działanie ze strony USA – przekonywał.

– Jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chciałbym, żeby obecność sił NATO, zwłaszcza amerykańskich, była na naszym obszarze faktyczna. Czy będzie to stałe rotowanie oddziałów, czy będzie miała inny charakter, to kwestia wtórna – zaznaczył. Dodał, że chodzi o obecność armii NATO w naszym regionie, taką, by dawała gwarancje bezpieczeństwa i pokazywała, że sojusz jest spójny, a kwestia obrony państw NATO jest kwestią aktualną i nikt o niej nie zapomina – mówił prezydent Duda.

Przypominamy, że zupełnie inne zdanie na ten temat ma Donald Trump, który najprawdopodobniej w finalnej fazie wyścigu o fotel prezydenta USA zmierzy się z Hillary Clinton, której znacznie bliżej do postulatów prezydenta Andrzeja Dudy.

ZOBACZ TAKŻE – Kluczowy dla Polski pomysł Trumpa budzi mnóstwo kontrowersji

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

źródło: Polskie Radio

...

Zobacz również