Pentagon rozważa, czy użyć siły w obronie syryjskich opozycjonistów, którzy od kilku dni, są atakowani przez rosyjskie samoloty.

Zagadnienie to było częścią debaty, na której rozważano jakie kroki powinien w tej sprawie podjąć Waszyngton. Rzecznik prasowy Białego Domu –  Josh Earnest nazwał działania Rosjan    ” zmasowaną operacją zbrojną przeciwko syryjskiej opozycji”.

Napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją wzrastało od momentu, kiedy Rosjanie zaczęli wzmacniać swoje siły w Syrii. Jednak wraz z rozpoczęciem nalotów stosunki stały się bardzo napięte. Tym bardziej, że Moskwa częściej bombarduje pozycje przeciwników syryjskiego dyktatora niż pozycje terrorystów z  ISIS.

Turecki minister spraw zagranicznych powiedział, że państwa koalicji wezwały Rosję, do natychmiastowego zaprzestania ataków na syryjską opozycję, a zamiast tego skupiła się na walce z Państwem Islamskim.

W oświadczeniu wydanym, przez siły koalicji czytamy, że rosyjskie działania „tylko zwiększają ekstremizm i radykalizm”. W czwartek odbyła się wideo konferencja, która miała zapobiec przypadkowej konfrontacji na syryjskim niebie.

Jak do tej pory rosyjskie lotnictwo działało głównie w zachodniej Syrii. Syryjczycy szkoleni przez amerykanów działają natomiast głównie w północnej części kraju.

Głównym problemem USA jest to, że nawet jeśli rzucą swoje myśliwce do obrony sprzymierzonych Syryjczyków, to w przypadku konfrontacji przewagę mają Rosjanie, ponieważ ich samoloty mają większe zdolności bojowe w walce w powietrzu.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


jo, źródło: foxnews.com

Zobacz również