Napięcie na linii Waszyngton-Moskwa jest coraz bardziej wyczuwalne. Zapowiada się poważny kryzys dyplomatyczny. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o zamknięciu części placówek dyplomatycznych Rosji na terenie kraju.

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wezwał dziś Rosję do zamknięcia swojego konsulatu w San Francisco oraz placówek w Waszyngtonie i Nowym Jorku do 2. września.

Decyzja organu rysuje widmo prawdziwego kryzysu dyplomatycznego. Rzadko zdarza się, aby dany kraj nakazywał innemu zamykanie placówek dyplomatycznych.

Departament, będący odpowiednikiem naszego MSZ, określa swoją decyzję jako odpowiedź na działania Rosji. Mowa tutaj o działaniu Władimira Putina, zmierzającym do zredukowania liczby amerykańskich pracowników dyplomatycznych na terenie jego kraju.

Ówczesna decyzja prezydenta Federacji Rosyjskiej miała być odpowiedzią na amerykańskie sankcje. Po jej ogłoszeniu światowe media wieściły nadchodzący kryzys w relacjach między Waszyngtonem i Moskwą. Teraz konflikt zdaje się pogłębiać.

...

Zobacz również