CNN podaje, że prawybory w stanie New Hampshire wygrali: Donald Trump po stronie Republikanów oraz Bernie Sanders z ramienia Demokratów. Telewizja opiera się na badaniach exit polls oraz pierwszych spływających wynikach. Kampania w Stanach Zjednoczonych nabiera tempa i rumieńców, co jest zaskoczeniem dla Hilary Clinton, która była pewna swojej pozycji. 

Hilary Clinton, dotychczasowa faworytka, nie spodziewała się tak druzgocącej porażki. Socjalista Bernie Sanders wyprzedził ją o dobre kilkanaście punktów procentowych, co zszokowało opinię publiczną i mocno nadwyrężyło pozycję byłej Pierwszej Damy.

Tymczasem Sanders zapowiada, że przeprowadzi „polityczną rewolucję”. Początkowo, trudno było uwierzyć, iż ma szanse na zwycięstwo. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej i wyścig po stronie Demokratów będzie niesamowicie emocjonujący.

Clinton nieznacznie wygrała prawybory w Iowa, ale po klęsce w New Hampshire ma poważny problem, szczególnie iż Sandersa popiera coraz więcej młodych ludzi.

– Gratuluję senatorowi Sandersowi, ale wciąż kocham New Hampshire i zawsze będę kochać. A teraz przenoszę kampanię na cały kraj i będę walczyć o każdy stan oraz każdy głos – mówiła Clinton.

W Iowa zwycięstwo odniósł senator z Teksasu, Ted Cruz. Tym razem musiał jednak uznać wyższość miliardera Donalda Trumpa (35 proc.), który krytykuje partyjny establishment i przyciąga do siebie masy niezadowolonych. W New Hampshire drugie miejsce zajął gubernator z Ohio John Kasich (16 proc.). Ostatnie miejsce na podium należało do Teda Cruza. Kasich walczy o umiarkowany elektorat wśród Republikanów, zaś senator z Teksasu to ultrakonserwatysta.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Zobacz również