Zwycięzcami „Superwtorku” zostali Donald Trump oraz Hillary Clinton. Ta druga, w zasadzie zagwarantowała sobie nominację Demokratów. Ten pierwsza, będzie musiał zmierzyć się ze zjednoczoną opozycją.

Wybory odbywały się na Florydzie, w Illinois, Ohio, Missouri oraz Karolinie Północnej. Większość stanów wygrali Hillary Clinton i Donald Trump. Bernie Sanders, mimo wygranych w Ohio i wcześniej w Michigan, w zasadzie przestał się liczyć w wyścigu. Demokraci są przekonani, że nominację otrzyma Hillary Clinton, choć brakuje jej jeszcze 2383 głosów.

Jeśli chodzi o obóz Republikanów, to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Superwtorek wygrał Trump, ale nie na tyle znacznie, by zagwarantować sobie nominację. Partia tworzy silną opozycję, która może zagrozić pozycji miliardera. Z wyścigu już wycofał się Marco Rubio, który stał się wielkim rozczarowaniem kampanii, przegrywając nawet w swojej Florydzie. W Ohio zwyciężył John Kasich. Pozostałe stany zgarnął Trump.

Na czoło pościgu za miliarderem wysunął się Ted Cruz, który zaapelował, by republikańscy kandydaci udzielili mu poparcia. Senator z Teksasu uważany jest za antysystemowca drugiego po Trumpie, więc może mu być trudno zdobyć głosy establishmentu, który stawiał m.in na młodego Rubio.

Partia obawia się, że radykalne hasła Trumpa skończą się jesienną porażką, ponieważ nie uda się przekonać mniejszości etnicznych, które decydowały o wyborach w ostatnich latach. Republikanie woleliby mieć kontrolę nad swoim kandydatem, a w przypadku kontrowersyjnego miliardera jest to niemożliwe. Póki co, biznesmen z Nowego Jorku jest jednak na czele wyścigu.

źródło: onet.pl

Zobacz również