Amerykanie podali do opinii publicznej łamiącą informację. Okazuje się, że Stany Zjednoczone przykładają rękę do szkolenia terrorystów z Al-Kaidy i dozbrajania ich. Rebelianci syryjscy, których trenowała armia amerykańska, masowo przeszli na stronę islamskich terrorystów.

Amerykanie podjęli decyzję o nieangażowaniu się bezpośrednio w konflikt w Syrii. Pentagon zadecydował jednak o szkoleniu miejscowych, których zidentyfikowano jako umiarkowanych bojowników walczących przeciw al-Assadowi. Pierwsza grupa wyszkolonych Syryjczyków opuściła tureckie bazy w drugiej połowie września i… przyłączyła się do islamskich terrorystów.

Sprawa jest poważna, bowiem wraz z uciekającymi w szeregi Al-Kaidy i ISIS Syryjczykami podążył sprzęt USA, którego Amerykanie przekazali wyszkolonym przez siebie mężczyznom. Szacuje się, że nawet 25% z wszystkich sprzętów wojskowych przekazanych na rzecz walki z oddziałami prezydenta Bassira al-Assada trafiło w ręce terrorystów. Możliwe jednak, że to zaniżona przez Pentagon liczba.

Pierwsza grupa rebeliantów szkolona w bazach tureckich przez Amerykanów wróciła do Syrii 22 września. Już kolejnego dnia z 75 mężczyzn 50 zbiegło, by dołączyć do szeregów Frontu al-Nusra działającego w ramach Al-Kaidy. Zaledwie 4 mężczyzn wróciło tam, skąd przyszli – do swoich bojówek antyrządowych. Nieznane są losy pozostałych 21. Niewykluczone, że i oni dołączyli do syryjskich terrorystów.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: pl.blastingnews.com, tvn24.pl
pt

...

Zobacz również