Stany Zjednoczone znane są ze swojego potencjału nuklearnego. Państwo bezustannie rozwija broń, której jest pierwszym autorem, oraz którą jako pierwsze wykorzystało w warunkach bojowych. Teraz prowadzi owocne testy nowego jej rodzaju.

Bomba nuklearna B61 już od ponad pół wieku zajmuje miejsce podstawowego uzbrojenia atomowego USA. Do służby wprowadzono ją podczas zimnej wojny i do tej pory prowadzone są prace nad jej udoskonaleniem. Kilka dni temu przeprowadzono udane testy jej 12 wersji, B61-12.

Rząd USA oznajmił, że pierwsze testy przeprowadzone na terytorium stanu Nevada były zadowalające. Bomba nie miała nałożonej głowicy bojowej, gdyż misją było sprawdzenie i jej możliwości technicznych. Według polityków i ekspertów, nowy rodzaj broni jest na tyle udoskonalony, że jego użycie „będzie zbyt kuszące, by tego nie zrobić” i ich zdaniem jet to niepokojące.128

Prace nad nową wersją słynnej bomby prowadzone są z kilku powodów, m.in. chęci wykształcenia metod celniejszego nią uderzania oraz wydłużenie jej przydatności. Dotychczasowe modele mogą być przechowywane jedynie przez 20 lat,

Starzejąca się broń wymaga przedłużenia terminu przydatności, aby mogła kontynuować powstrzymywanie potencjalnego zagrożenie i przekonywać naszych sojuszników i partnerów o naszym wkładzie w ich bezpieczeństwo – czytamy w tekście informacyjnym wydanym przez NNSA, amerykańską agencję rządową.

źródło: rt.com

...

Zobacz również

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła