Gaz pieprzowy i pojazdy opancerzone zostały użyte przeciw protestującym Indianom. Do sytuacji doszło w Północnej Dakocie, gdzie ma powstać jeden z odcinków długiego na 1 200 mil rurociągu. Kontrowersje wzbudza bowiem fakt, że rurociąg przechodzić będzie przez ziemie uważane przez Indian za święte.

Kilkaset protestujących Indian i wspierających ich aktywistów zostało otoczonych podczas czwartkowych protestów przez kordon policyjny. Ludzie ci protestowali bowiem przeciw budowie odcinku rurociągu w Północnej Dakocie (Dakota Acces Pipeline – DAPL).

Jak przekonują Indianie – ziemie, przez które przebiegać będzie rurociąg, są święte i nie wolno ich naruszać. Ten przetnie bowiem tereny przyległe do rezerwatu Standing Rock w odległości pół mili od granic rezerwatu.

Miejscowi dołączyli się do protestu Indian w obawie, że budowa DAPL doprowadzi do zanieczyszczenia lokalnych źródeł wody pitnej. Szczególne kontrowersje wzbudza fakt, że rurociąg przebiegać ma pod rzeką Missouri.

Choć protesty przeciw budowie ścieżki rurociągu w Dakocie trwają od miesięcy, w ubiegły czwartek doszło do ostrych starć z policją. Funkcjonariusze użyli bowiem przeciw demonstrantom gazu pieprzowego, kiedy przeciwnicy DAPL mieli (według policji) podpalać urządzenia do budowy rurociągu.

141 osób zostało aresztowanych. Według ich słów, walka o przerwanie budowy nie zostanie zawieszona. Już ogłoszono kolejną wielką demonstrację, która odbyć się ma w najbliższym czasie.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

https://www.youtube.com/watch?v=fW6VnrXpLP0


źródło: dzienniknarodowy.pl, youtube.pl
pt

...

Zobacz również