Szef połączonych sztabów wojskowych Stanów Zjednoczonych, Joseph Dunford, zaskoczył media bardzo bezpośrednim stwierdzeniem dotyczącym polityki zagranicznej kraju. Wojskowy powiedział oficjalnie, że Rosja nie jest już największym wrogiem USA na arenie międzynarodowej. Zaczyna bowiem ustępować w tej roli kolejnym trzem państwom.

Kilka miesięcy temu Dunford wyznał, że według niego to właśnie państwo kierowane przez Władimira Putina stanowi największe zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych oraz ich obywateli. Teraz generał wycofał się nieco ze swoich słów, znacząco poszerzając kontekst.

Według Dunforda do krajów, które są największymi wrogami USA, zaliczyć można także Koreę Północą, Chiny oraz Iran. Wszystkie te państwa mają sprawiać Stanom Zjednoczonym ogromne problemy. Poza tym rząd nie jest do końca przekonany co do ich planów oraz kontrowersyjnej polityki.

Przedstawiciele żadnego z wymienionych krajów nie odnieśli się jeszcze do otwartego stwierdzenia Dunforda. Prawdopodobnie nie jest ono bowiem dla nich żadnym zaskoczeniem w kontekście długoterminowej polityki międzynarodowej, którą prowadzą już od jakiegoś czasu.

...

Zobacz również