Polska opinia publiczna była zszokowana ostrymi słowami na temat poczynań Prawa i Sprawiedliwości wygłoszonymi przez przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Stanu. Do sprawy postanowiło odnieść się polskie MSZ.

​Polski rząd kontynuuje działania legislacyjne, które wydają się podważać niezależność władzy sądowniczej i osłabiać państwo prawa w Polsce. Zachęcamy wszystkie strony, by zapewniły, że jakakolwiek reforma sądownictwa nie będzie prowadzić do naruszenia konstytucji Polski lub międzynarodowych zobowiązań prawnych oraz poszanowania zasad niezależności sądownictwa i rozdziału władz – oświadczył Departament Stanu USA.

Polskie władze nie kryją zdziwienia tak ostrą postawą. Po hucznej wizycie Donalda Trumpa w naszym kraju sądzono, że Prawo i Sprawiedliwość ma pełne poparcie amerykańskich władz.

Jesteśmy zdziwieni, że rzeczniczka Departamentu Stanu USA publicznie zajęła stanowisko dotyczące trwającego procesu legislacyjnego – napisano w oficjalnym oświadczeniu polskiego MSZ.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapewniają również, że nowe przepisy wcale nie będą podważały niezależności sądów oraz sędziów. Ich zdaniem krytyka płynąca ze strony Stanów Zjednoczonych, a także innych państw zachodu jest zdecydowanie przedwczesna.

Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich – zapewniają przedstawiciele MSZ.

źródło: msz.gov.pl

...

Zobacz również