Ostatnio pisaliśmy o nowej metodzie przyswajania wiedzy, nad którą pracują amerykańscy naukowcy, a która ma zrewolucjonizować m.in. naukę języków obcych. Okazuje się, że 16-latek z Miami odkrył nowy sposób na zostanie poliglotą. Chłopak doznał urazu głowy podczas meczu piłki nożnej, po którym posiadł umiejętność biegłego mówienia po hiszpańsku, choć przedtem znał ledwie kilka słówek.

Reuben Nsemoh, bo tak nazywa się 16-letni piłkarz, doznał poważnego urazu głowy. Sytuacja miała miejsce podczas meczu piłkarskiego pod bramką, gdzie Nsemoh w walce o piłkę oberwał w głowę. Chłopak dostał drgawek i zaczął wymiotować. Pospiesznie zabrano go helikopterem do szpitala, gdzie wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej.

Przez kolejne trzy dni lekarze monitorowali stan zdrowotny chłopca, który pozostawał w śpiączce. Po tym czasie 16-letni bramkarz wybudził się ze śpiączki. Okazało się wtedy, że biegle posługuje się językiem hiszpańskim.

Co więcej, Nsemoh miał spore problemy w mówieniu po angielsku. Sytuacja po kilku dniach wróciła do normy i chłopak odzyskał już umiejętność mówienia w języku angielskim. W miarę jak polepszał się jego angielski, ubożała jego znajomość hiszpańskiego.

Jak podało Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, takie zaburzenia mowy, choć mogą wyglądać na niesamowite, w rzeczywistości nie są czymś nienormalnym, choć występują rzadko i tylko po poważnych obrażeniach głowy. Pokazują też siłę ludzkiego umysłu.

Jak mówi sam 16-latek, bardzo prawdopodobne, że do mówienia po hiszpańsku „zainspirowało go” jego otoczenie. Nsemoh ma bowiem wielu hiszpańskojęzycznych przyjaciół. Także jego starszy brat umie biegle posługiwać się tym językiem, dlatego z hiszpańskim ma kontakt na co dzień.

https://www.youtube.com/watch?v=nttfgZKK2r4

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: tvn24.pl
pt

...

Zobacz również