Emelie Eriksson była załamana, kiedy dowiedziała się, że nie może mieć dzieci. Wszystko za sprawą tego, że Emelie urodziła się bez macicy. Z pomocą przyszła jednak jej matka, która zaproponowała… przeszczep jej własnej macicy. Dziś Emelie dzięki poświęceniu matki może cieszyć się swoim dwuletnim już synkiem.

Historia Szwedki obiegła świat dwa lata temu, kiedy to głośno było o sprawie Emelie która choć urodziła się z jajnikami, to bez macicy. Dziewczyna była bliska rozpaczy, gdyż bardzo chciała mieć własne potomstwo. Córce pomogła w końcu jej matka, która zdecydowała się oddać swoją macicę, by Emelie mogła mieć nosić ciążę.

 – Byłam przekonana, że nigdy nie będę mogła mieć dzieci – wspomina Emelie.

Lekarze z Goeteborga trzy lata temu dokonali przeszczepu macicy. Narząd pochodzący od matki Emelie przyjął się, dzięki czemu niedługo później można było zapłodnić ją metodą in vitro. Przez cały czas ciąży Szwedka musiała przyjmować też leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu przez jej ciało. 9 miesięcy od zapłodnienia urodził się jej syn, Albin.

 – Pacjentka była córką dawczyni, co zwiększało szanse, że organ nie zostanie odrzucony przez organizm – komentuje transplantolog Matts Brannstorm.

Albin, syn Emelie, ma dziś dwa lata. Dopiero po takim czasie można było ujawnić personalia Szwedki i jej dziecka. Dotąd bowiem były wątpliwości, czy matka i dziecko są całkowicie zdrowe. Dopiero kiedy okazało się, że Emelie i Albin są całkowicie zdrowi, lekarze ogłosili sukces.

 – Mój synek rozwinął się w tej samej macicy co ja. Miałam macicę mojej matki. Wiem, brzmi to jak science-fiction – komentuje Emelie.

Albin Eriksson jest tym samym pierwszym dzieckiem na świecie, które urodzone zostało przez kobietę z przeszczepioną macicą.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: tvn24.pl
pt

Zobacz również