UODO - wyciek danych
freestocks/Unsplash
Aneta Wasilewska - 14 Maja 2020

Wyciek danych osobowych w Media Markt. UODO zabiera głos w sprawie

W zeszłym tygodniu doszło do wycieku danych osobowych klientów, którzy dokonali zakupów w sklepie Media Markt. W związku z potencjalnie niebezpieczną sytuacją skierowaliśmy się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w celu wyjaśnienia sprawy. Odpowiedź, która przyszła z UODO dodatkowo podkreśla, jak każdy z nas powinien zachowywać się w przypadku ujawnienia naszych danych osobowych.

W zeszłym tygodniu portal Niebezpecznik informował o wycieku danych, do którego doszło w Media Markt. W wyszukiwarce Google zaindeksowane zostały dane klientów, którzy dokonali zakupów w sklepie. Wśród danych osobowych, które pojawiły się w sieci, znalazły się: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres e-mail, a także numer telefonu.

Jak przekazywał portal, krótko po wycieku nie było można podczas wyszukiwania danych dotrzeć do danych, które mogłyby zostać przechwycone przez nieodpowiednie osoby. Jednak wciąż można znaleźć zrzuty ekranu świadczące o wycieku. Tuż po zamieszczeniu informacji na portalu Niebezpiecznik Media Markt przekazało w oficjalne oświadczenie w sprawie.

- Zdarzenie dotyczyło zaindeksowania zamówień przez wyszukiwarkę internetową i dotyczyło kilku klientów. Natychmiast zostały podjęte niezbędne działania w celu zabezpieczenia danych. Jednocześnie uważnie analizujemy sprawę i podejmujemy dalsze kroki w celu jej wyjaśnienia - przekazało w oficjalnym oświadczeniu Media Markt.

Dodatkowo, kontaktując się z Media Markt dowiedzieliśmy się, że " niezwłocznie wdrożyliśmy rozwiązanie techniczne, które jeszcze bardziej wzmocni bezpieczeństwo, a przede wszystkim ma zadanie uniemożliwić w przyszłości wystąpienie podobnych zdarzeń".

Internauci od razu zwrócili uwagę, że sytuacja, która miała miejsce, powinna zostać zgłoszona do odpowiedniego urzędu, takiego jak na przykład UODO. Okazuje się, że sprawa nie jest jednak tak prosta.

Test na koronawirusa - rekordMinisterstwo Zdrowia potwierdziło. W Polsce padł właśnie rekordCzytaj dalej

UODO w sprawie wycieku danych w Media Markt

W związku z wyciekiem danych osobowych skontaktowaliśmy się z Urzędem Ochrony Danych Osobych. Jak się dowiedzieliśmy, do dziś nie wpłynęło żadne zgłoszenie od Media Markt w tej sprawie.

- Naruszenie nie zostało jeszcze zgłoszone do UODO. Jeżeli w najbliższym czasie nie wpłynie takie zgłoszenie, to wówczas UODO zwróci się do administratora, by wyjaśnił tę sytuację - przekazało UODO.

Co więcej, dowiedzieliśmy się, że UODO nie musi być informowane o wszystkich przypadkach naruszania ochrony danych osobowych. W zależności od zakresu danych, naruszenia mogą wpływać tylko do wewnętrznego rejestru prowadzonego przez administratora.

Jednak UODO musi być informowane o wyciekach w przypadku, kiedy wystąpi prawdopodobieństwa użycia danych ze szkodą dla osób, których dotyczą. Zgodnie z wiadomością oznacza to “ sytuacje, w których naruszenie może prowadzić do kradzieży tożsamości, straty finansowej czy też naruszenia tajemnic prawnie chronionych”.

DALSZY CIĄG TEKSTU POD GALERIĄ

Roksana Węgiel - sekretRoksana Węgiel zdradziła swój sekret. Rewelacja na aktualne dniCzytaj dalej

Jakie działania powinny podjąć osoby, których dane zostały ujawnione? Kiedy zgłaszać się skargę do UODO?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że w przypadku takich sytuacji to administrator danych, w tym przypadku Media Markt, powinno zgłaszać sprawę do UODO, a nie osoby, których dane zostały ujawnione.

UODO zaznacza, że w przypadku wycieku danych osobowych ważną rolę odgrywa szybki czas reakcji. Dzięki niemu osoby, których dane zostały ujawnione, mają czas na odpowiednią reakcję, by ustrzec się przed potencjalnym zagrożeniem. “Natychmiast zostały podjęte niezbędne działania w celu zabezpieczenia danych” przekazane przez Media Markt, może oznaczać, że klienci zostali niezwłocznie poinformowani o wycieku danych osobowych.

- Jednocześnie informujemy, że każdy, kto uważa, że jego dane osobowe są przetwarzane niezgodnie z prawem, może dochodzić swoich praw przed sądem powszechnym. Ponadto każda osoba, która uważa, że w wyniku naruszenia przepisów RODO poniosła szkodę majątkową lub niemajątkową, ma też prawo żądać od administratora lub podmiotu przetwarzającego odszkodowania, do czego uprawnia ją art. 82 RODO - informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Dzisiaj grzeje:

1. Nowy zakaz wchodzi od 20 maja. Dotknie ponad 8 mln Polaków, połowa z nich będzie niemile zaskoczona

2. Nie żyje aktor ”Świata według Kiepskich”. Córka przekazała bardzo smutną wiadomość

W przypadku wszelkich wątpliwości na temat tego, czy administrator podejmuje działania, które służą ochronie naszych danych osobowych, możemy złożyć skargę bezpośrednio do Prezesa UODO.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pobił na śmierć matkę swoich dzieci. Klaudia została zabita gołymi rękoma
  2. Andrzej Gołota bohaterem wielkiego skandalu. Błagali go, aby przestał, ale on bił dalej
  3. Nie żyje gwiazdor ze "Świata według Kiepskich". Ukochana córka potwierdziła smutną wiadomość
  4. Pamiętacie Kasię z "13 posterunku"? Właśnie przerwała milczenie, wielu fanów będzie zasmuconych
  5. Psy czekały na narodziny dziecka. Ich reakcja na bobasa jest nieprawdopodobna, na szczęście wszystko się nagrało
  6. Ceny młodych polskich warzyw i owoców zwalają z nóg. Truskawki, bób i ziemniaki kosztują fortunę

Michał Wiśniewski wziął udział w popularnej akcjiMichał Wiśniewski zwrócił się do wszystkich Polaków, mamy nagranie jego Hot16. Padły wyjątkowo gorzkie słowaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News