Szok w Warszawie. Polityczna okupacja PAŁACU!

Szok w Warszawie. Polityczna okupacja PAŁACU!

Nikt się tego nie spodziewał. Uniwersytet Warszawski od godziny 9:30 jest okupowany przez grupę studentów i pracowników uniwersyteckich. Zajęli Pałac Kazimierzowski i wywiesili transparenty. Protest na UW został wywołany przez nową ustawę ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Grupa studentów, doktorantów i innych pracowników weszła do Pałacu Kazimierzowskiego, w którym mieści się rektorat Uniwersytetu. Nikt ich nie powstrzymywał, ponieważ nikt nie spodziewał się wszczęcia protestu. Mimo późniejszej interwencji Straży Uniwersyteckiej, protestującym udało się wywiesić transparenty na balkonie pałacu.

Uniwersytet Warszawski: Żądamy demokratycznych uniwersytetów! Nie oddamy autonomii!

Protest został wywołany przez reformę ustawy 2.0 przygotowaną przez Jarosława Gowina, która właśnie trafiła pod obrady Sejmu. W swojej odezwie, zatytułowanej "Wolne Dni Akademii", uczestnicy protestu piszą: "Ustawa 2.0 pozbawi większość studentów i pracowników wpływu na los uczelni oraz przyczyni się do zwiększenia politycznych nacisków na działalność badawczą i dydaktyczną. Autonomia uniwersytetu zostanie sprowadzona do autonomii rektorów, a wpływy partyjnej polityki na życie uczelni będą wzmacniane przez nowo utworzony organ – radę uczelni. Ponad połowa osób w jego składzie pochodzić będzie spoza środowiska akademickiego. Podobna sytuacja miała miejsce w ustawie z 1968 r., która likwidowała kolegialność organów uczelnianych i możliwość oddolnej demokratycznej kontroli" Całość odezwy i postulatów, o które walczą protestujący, można przeczytać na zdjęciach poniżej. W skrócie ich główne żądania to:
 • Demokratyzacja uczelni
 • Pozbawienie rady uczelni prawa do przedstawienia kandydatów na rektora i ustalania strategii uczelni
 • Utrzymanie struktury wydziałowej
 • Uczelnia bez polityków
 • Gwarancja transparentności
 • Zwiększenie finansowania
 • Zapewnienie godnych warunków socjalnych
 • Wzmocnienie praw pracowniczych
 • Gwarancja publikowania w języku polskim
 • Sprzeciw wobec centralizacji Zmiany art. 124 p. 5
Protestujący podzielili się na dwie główne grupy - większa kontroluje balkon, a reszta gromadzi się przed budynkiem.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
 1. Trybunał Sprawiedliwości: Polska musi uznać małżeństwa homoseksualne
 2. Kolejne foki znalezione martwe. PiS proponuje, żeby ROZSTRZELAĆ resztę słodziaków
 3. Rydzyk będzie zachwycony. Doda pokazała to publicznie
 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News