Unijna komisarz bierze w obronę Polskę. "Nie dla szantażu!"

Unijna komisarz bierze w obronę Polskę. "Nie dla szantażu!" Źródło: telegraph.co.uk www.politico.eu

Corina Cretu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej sprzeciwia się pomysłowi wywierania presji finansowej na państwa członkowskie, które odmawiają przyjęcia uchodźców.

 - Unia Europejska nie może wykorzystywać funduszy strukturalnych jako środka nacisku. Powinniśmy integrować państwa członkowskie, a nie wygrywać jednych przeciwko drugim. To oczywiście dotyczy w szczególnym stopniu przezwyciężania kryzysu uchodźczego – mówi Cretu w rozmowie z dziennikiem 'Frankfurter Allgemeine Zeitung'.
Rumuńska polityk przyznała jednocześnie, że "jest coraz mniej takich, którzy przyznają się do Europy całym sercem, a coraz więcej takich, którzy przyznają się do niej półgębkiem". Jej zdaniem nie da się jednak wpłynąć na ich zachowanie poprzez szantaż i odebranie środków z funduszy strukturalnych. Cretu podkreśla, że sukces polityczny jest w interesie zamożniejszych państw członkowskich takich jak Niemcy i Austria. Opierająca się w dużym stopniu na eksporcie gospodarka Niemiec jest beneficjentem progresu gospodarczego państw bloku wschodniego ze względu na wzrost siły nabywczej.
FAZ podkreśla, że ograniczenie wsparcia finansowego dla takich państw jak Polska czy Węgry byłoby możliwe najwcześniej w 2021 roku, w ramach kolejnego okresu budżetowego. Jednak debata w tej sprawie może mieć miejsce już w tym roku. Wiązałoby się z dużymi stratami dla Polski, ponieważ jest wśród krajow czerpiących najwięcej z unijnych funduszy. Jedna trzecia z rocznego budżetu UE, który liczy ok. 140 mld euro zostaje przeznaczona na pomoc strukturalną. Polska otrzymała z niego 9,5 mld euro.

Komisarz zwróciła też uwagę na fakt, że Brexit spowoduje wyrwę w unijnym budżecie. Jeśli Niemcy czy Austria nie będą gotowe na to, by zwiększyć wpłaty do unijnej kasy, Unia będzie zmuszona do cięć i redukcji wydatków.

20 marca, Mariusz Błaszczak poinformował, że na jego wniosek rząd unieważnił przyjęty w 2012 r. dokument, który miał wyznaczać główne kierunki polityki migracyjnej Polski. W jego ocenie nie uwzględniał on kryzysu migracyjnego, z jakim obecnie zmaga się Europa.

W przyjętym przez rząd w połowie 2012 r. dokumencie "Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania" zostało zaproponowane m.in. uproszczenie zasad pobytu i pracy dla cudzoziemców, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, usprawnienie programów integracyjnych, zwiększenie nacisków na edukację dzieci migrantów oraz umożliwienie legalizacji pobytu cudzoziemców przebywających tu nielegalnie.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News