Urząd do spraw Cudzoziemców ostrzega, do Polski wróci niebawem kilkanaście tysięcy osób, które wyemigrowały do naszego kraju. Przybysze co prawda potraktowali Polskę jak kraj tranzytowy, ale teraz Unia Europejska coraz usilniej zmusza ich do powrotu. Jak podaje urząd, czekają nas spore wydatki.

Tysiące Czeczenów, którzy przybyli do naszego kraju tylko na chwilę, już niebawem tutaj powróci. Wszystko przez to, że imigranci w Polsce złożyli wniosek o ochronę międzynarodową. Chociaż z niej nie skorzystali, bo uciekli w głąb Europy, procedury dublińskie ściągną ich do Polski z powrotem.

Dotąd imigranci na polskiej granicy składali wniosek o ochronę i nie czekając na jego rozpatrzenie, gnali do bogatszych krajów UE. Polska była tylko bramą Unii, w której nikt się nie zatrzymywał. Chociaż działanie takie jest wbrew prawu, przybysze nie są za to karani, a ich wnioski po prostu umarzano.

Unia Europejska ma jednak tego dosyć i w rozwiązaniu problemu widzi także możliwość zmuszenia Polski do przyjęcia tysięcy uchodźców z Czeczenii. Ludzie ci zostaną deportowani do Polski, gdzie będą musieli poczekać przynajmniej do rozpatrzenia swoich wniosków. Taka procedura trwać może nawet do 6 miesięcy.

To niemałe koszty dla Polski, która tylko w ubiegłym roku wydała aż 64 mln złotych na utrzymanie 4 tys. uchodźców. Pieniądze, które przysługują każdemu, kto złożył wniosek, to koszty kieszonkowego, noclegu i wyżywienia. Do Polski wrócić ma jednak 16 tys. osób, co przez pół roku rozpatrywania wniosku daje 250 mln złotych na utrzymanie imigrantów.

źródło: onet.pl

...

Zobacz również