Unia powalczy o zniesienie wiz dla Polaków

Unia powalczy o zniesienie wiz dla Polaków

Na pierwszą połowę 2017 roku zaplanowano spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej z członkami nowej administracji USA, na czele której stanie Donald Trump. Unijni dygnitarze będą rozmawiać o zniesieniu wiz dla obywateli UE - w tym Polaków.

Władze Unii chcą rozwiązać kwestię nierównego traktowania mieszkańców UE - Polaków, Bułgarów, Rumunów, Cypryjczyków i Chorwatów, którzy muszą wyrabiać wizy na pobyt w USA. Żaden z obywateli Stanów Zjednoczonych nie jest objęty podobnym obowiązkiem. Jak powiedział komisarz UE do spraw migracji, Dimitris Awramopulos, prowadzone są już od lat prace "na rzecz pełnej wzajemności wizowej".

Komisja Europejska traci już powoli cierpliwość w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, które są niezmiennie od lat negatywnie nastawione wobec pomysłu zniesienia wiz. O sukcesie UE można jednak mówić w wypadku Kanady, która obiecała do końca 2017 roku znieść obowiązek wizowy wobec Bułgarów i Rumunów.

 - Stany Zjednoczone nie posunęły się ani trochę w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Cypru i Polski - czytamy w raporcie KE.

Komisja ma nadzieję, że bezowocne rozmowy z urzędnikami pod wodzą Baracka Obamy zastąpi konsensus, który ta ma zamiar osiągnąć z administracją Trumpa. Władze UE chcą wreszcie zakończyć ten temat, gdyż zniesienie obowiązku wizowego wobec wszystkich obywateli Wspólnoty to jeden z podstawowych celów polityki unijnej.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News