Od roku wszyscy zastanawiają się, jaki wpływ będzie miał Brexit na unijny budżet. Teraz już wiadomo.

Wiele osób zastanawiało się, czy Wielka Brytania wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z unijnego budżetu zaplanowanego do 2020 roku. Zapadła jasna decyzja w tej sprawie.

Brytyjczycy będą musieli po wyjściu w 2019 roku nadal płacić na długoterminowe pogramy, które były uzgodnione przed decyzją o Brexicie. Są do tego zobligowani. Londyn będzie musiał przekazywać do Brukseli pieniądze co najmniej do 2020 roku – stwierdził stanowczo komisarz UE ds. budżetowych, Guenther Oettinger.

Zauważa również, że dzięki temu pozostałe państwa członkowskie nie będą musiały wpłacać do unijnego budżetu większych środków niż zaplanowano. Jego zdaniem Brexit pozwoli również na uproszczenie procedur administracyjnych i zakończy spory podczas negocjacji budżetowych, które wywoływali Brytyjczycy.

Eksperci zauważają jednak, że zadowolenie unijnych polityków jest przedwczesne. Ich zdaniem wszystkie państwa członkowskie odczują Brexit na własnej skórze po 2020 roku, kiedy w życie wejdzie nowy plan budżetowy, w którym Wielka Brytania nie będzie już uwzględniona.

źródło: rp.pl

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ&t=1s

...

Zobacz również