Wiceszef KE niezadowolony z zaangażowania Polski w Unię. „Oczekujemy większego wkładu”

Wiceszef KE niezadowolony z zaangażowania Polski w Unię. „Oczekujemy większego wkładu” Źródło: Youtube.com/euronews (in English)

Unia Europejska traktowana przez Polskę niczym maszynka do przekazywania pieniędzy? Tak ostry wniosek postawił niedawno wiceszef Komisji Europejskiej Jyrki Katainen. Te słowa nie spodobają się rządzącym.

Unia Europejska ma dziś z Polską trudną do sprecyzowania relację. W 15-lecie wstąpienia Polski do wspólnoty europejskiej podkreślamy skalę wsparcia, jakie uzyskaliśmy z budżetu UE. Obok blisko 110 miliardów euro, które zasiliły polską gospodarkę, wspomina się też poważne tąpnięcia - jak chociażby uruchomiony przeciw Polsce art. 7 traktatu unijnego w skutek niekończącego się sporu o zmiany w polskim sądownictwie. 

Unia Europejska jak maszynka do pieniędzy? Oskarżenia wiceszefa KE wobec Polski

Przed majowymi wyborami do europarlamentu dyskurs polityczny rozkłada się w Polsce na dwa główne fronty. Rządzący opowiadają się za Europą silnych ojczyzn, z kolei Koalicja Europejska wygarnia rządzącym hamowanie naszego rozwoju przez skłócanie nas z UE.

Swoje pięć groszy dorzucił ostatnio wiceszef Komisji Europejskiej, czyli organu wykonawczego i decyzyjnego UE. Zdaniem Jyrki Katainena obecne władze Polski traktują wspólnotę unijną nie inaczej jak "maszynkę do robienia pieniędzy". 

- Polska powinna przestać traktować Unię Europejską jako maszynę do robienia pieniędzy i wnieść większy wkład finansowy w przyszłości - cytują wypowiedź Katainena z agencji Reuters największe polskie media.

Wiceszef Komisji Europejskiej nie zakończył na tym swojej krytycznej oceny. Stwierdził wprost, że oczekuje od Polski większego wkładu w rozwój wspólnoty. Te słowa to jasny przytyk w stronę rządu PiS.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Oczekujemy większego wkładu Polski w przyszłość Europy - powiedział Katainen.

Urzędnik UE zaznaczył, że przez spory o sądownictwo Polska "znalazła się w słabszej pozycji", jeśli chodzi o politykę europejską. Wspomniał raz jeszcze o procedurze art. 7, który nie przełożył się na skutki prawne. Polska wciąż jest niezagrożona, a jej głos w KE, aktywny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje znany reżyser. Przyszedł do szpitala z bólem nogi, ale już z niego nie wyszedł. Ta śmierć wstrząsnęła wszystkimi!
  2. Co się dzieje z Aleksandrą Kwaśniewską? Córka prezydenta ma już DOŚĆ. Posunęła się nawet do TEGO! Nie uwierzycie, co zrobiła
  3. Koszmarna tragedia. Kultowa legenda polskiej muzyki nie żyje, przegrała z rakiem
  4. To już oficjalne! Rodzice dostaną nie tylko 500 plus. Dodatkowe kilkaset złotych na bardzo prostych warunkach
  5. Jest oficjalne oświadczenie prawników ws. inf o rozwodzie Kate i Williama
  6. Pilne informacje Polsatu! Płonie jedna z najsłynniejszych polskich restauracji

źródło: wPolityce, Twitter

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News