Uruchomiono specjalny mechanizm unijny ws. Polski

Uruchomiono specjalny mechanizm unijny ws. Polski Źródło: Pxhere

Unia Europejska posiada specjalne mechanizmy także na wypadek sytuacji, które obecnie mają miejsce. Okazało się, że Polska na początku z nich nie skorzystała i polskie władze na własną rękę sprowadzały swoich obywateli. Na szczęście uległo to zmianie.

Unia Europejska w ramach wspólnoty wypracowała wiele systemów, które mają wspomóc integrację między państwami. Nie dotyczą jednak one tylko pozytywnych rzeczy, przewidziano także członkowską pomoc na wypadek niebezpiecznych sytuacji. 

Unia Europejska, a powrót do domu

Unia Europejska poinformowała, że Polska aktywowała unijny mechanizm obrony cywilnej. Wcześniej dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon informowała, że Polska sprowadza swoich obywateli jedynie w ramach akcji "LOT do domu", której koszty pokrywa wyłącznie państwo polskie. Unia Europejska posiada analogiczny mechanizm w ramach unijnej solidarności i dzięki niej wszyscy obywatele, którzy utknęli poza granicami naszego kraju, mogą skorzystać z większej ilości dostępnych lotów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Na czym dokładnie to polega? 

Epidemia koronawirusa oraz wstrzymanie lotów spowodowało, że wielu obywateli utknęło poza granicami kraju i nie mogli wrócić do domu. Polska sprowadzała ich w swoim własnym zakresie i nie korzystała z możliwej pomocy, jaką oferuje Unia Europejska. To się jednak zmieniło i jak informuje RMF FM polskie władze zwróciły się do KE, aby włączyć nasz kraj do systemu. Dzięki temu obywatele będą mogli wrócić do Europy samolotami innych państw członkowskich. Dodatkowo Unia Europejska pokrywa aż 75 proc. kosztów, które zostaną w związku z transportem poniesione.

Dzisiaj grzeje: 1. Zakażenie potwierdzono u 12-latki. Dziewczynka jest w stanie krytycznym

2. Lekarze dostaną wytyczne, których zakażonych nie ratować. Druzgocące doniesienia z zagranicznego kraju

Informacji należy szukać w placówkach dyplomatycznych

Komisja Europejska poinformowała, że z Niemcy sprowadzać będą obywateli m.in. z Dominikany, Filipin, Algierii czy Maroka. Czesi z Egiptu, Filipin i Wietnamu, Belgia z Tunezji, Łotwa natomiast z Gruzji. Aktualnych danych szukać należy w odpowiednich placówkach dyplomatycznych. Jest to lot darmowy, co znacznie ułatwia dotarcie do kraju ze względu na to, iż w ramach akcji "LOT do domu" za bilet należało zapłacić od 1,5 do ponad 2 tys. złotych. Dodatkowo pasażerowie, którzy powrócą do Warszawy mogą bezpłatnie specjalnymi liniami autobusowymi i koleją dostać się do swoich miast. Poprzednio to rozwiązanie nie istniało i ludzie, którzy wcześniej wrócili do kraju musieli radzić sobie sami.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ponad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośnie
  2. Wiemy, dokąd trafi milion euro od Lewandowskich. Para zamknęła usta krytykom
  3. Przyłapali Kaczyńską na gorącym uczynku. Ręce opadają na widok, co wyrabia w trakcie kwarantanny
  4. Krzysztof Krawczyk pogrążył się w smutku. Informacja o śmierci była zupełnie niespodziewana
  5. Pokazała, jak wygląda test na koronawirusa. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz
  6. Liść laurowy jest nie tylko jedną z najzdrowszych przypraw świata. Ma też inne super działanie

Źródło: RMF24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News