15 lat polski w Unii Europejskiej! Wszyscy na tym zyskaliśmy

15 lat polski w Unii Europejskiej! Wszyscy na tym zyskaliśmy Źródło: pixabay/pixel2013/

Polska jest w Unii Europejskiej już od 15 lat. Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, od tego czasu na plus zmieniło się bardzo wiele rzeczy. Jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja kraju prezentowała się naprawdę znacznie gorzej.

Unia Europejska powstała już 26 lat temu. Polska jest w niej od 15 lat i od tego czasu wiele się zmieniło. Na co dzień mało kto dostrzega zmiany, które są dla Polaków bardzo znaczące i bez których nasze życie mogłoby wyglądać nieco gorzej. 

15 lat w Unii Europejskiej 

Polska zdecydowanie ma co świętować, ponieważ to już 15 lat odkąd jesteśmy w UE. Warto pamiętać, że zmiany, które przez te kilkanaście lat zaszły w naszym kraju, nie muszą wynikać z naszego członkostwa w tym związku, jednak bez wątpienia jest to jeden z bardzo ważnych czynników.

Przez te lata wiele się zmieniło na zdecydowany plus. Choć niektórzy wciąż mogą nie wyrażać swojego zadowolenia, większość Polaków przyznaje, że żyje się o wiele lepiej. 

Zmiany w Polsce, których nie da się przegapić

Jedną z głównych kwestii, które uległy zmianie na przestrzeni lat, są wciąż budzące oburzenie zarobki. Zapewne wielu zapomniało już, że z końcem roku 2004, średnie wynagrodzenie wynosiło około 2400 złotych brutto. W dniu dzisiejszym, kwoty te są wyższe o blisko 100 %. W ubiegłym roku średnie polskie wynagrodzenie wynosiło około 4850 złotych brutto. 

Oczywiście w kwestii pensji comiesięcznej wciąż pozostają osoby, które nie mogą cieszyć się najlepszymi zarobkami, zarabiając najniższą krajową, która także jest jednak nieco wyższa niż jeszcze kilka lat temu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Większe płace i mniej bezrobotnych 

Okazuje się, że na przestrzeni tych kilkunastu lat, zmniejszyła się również liczba bezrobotnych osób. W roku 2004 ta liczba wynosiła około 3 miliony, natomiast malejąca stopa bezrobocia sprawiła, że w ubiegłym roku osób bez pracy było już poniżej miliona Polaków. Niewykluczone, że w przeciągu kilku kolejnych lat, ta liczba będzie w dalszym ciągu maleć, a osób zarejestrowanych osób bezrobotnych będzie jeszcze mniej.  

Co przyczyniło się do takich zmian?  

Według Andrzeja Kubisiaka, wejście Polski do Unii Europejskiej miało ogromny wpływ na rozwój kraju. Gdyby nie to, dzisiaj nasza sytuacja prezentowałaby się nieco gorzej. Jego zdaniem na zmniejszenie się stopu bezrobocia znaczny wpływ miała chęć rozwoju młodych osób. Na początku 2000 roku było znacznie mniej osób aktywnych zawodowo. Wraz z biegiem czasu pojawiało się coraz większe zapotrzebowanie na pracę, a co za tym idzie, powstawało coraz więcej miejsc pracy z różnych dziedzin.  

Jak się okazuje, obecnie zadowolenie Polaków z życia w naszym kraju wynosi średnio 7,3. Polska zatem wypada całkiem dobrze, na tle pozostałych krajów, które również znajdują się w UE. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje znany reżyser. Przyszedł do szpitala z bólem nogi, ale już z niego nie wyszedł. Ta śmierć wstrząsnęła wszystkimi!
  2. Co się dzieje z Aleksandrą Kwaśniewską? Córka prezydenta ma już DOŚĆ. Posunęła się nawet do TEGO! Nie uwierzycie, co zrobiła
  3. Koszmarna tragedia. Kultowa legenda polskiej muzyki nie żyje, przegrała z rakiem
  4. To już oficjalne! Rodzice dostaną nie tylko 500 plus. Dodatkowe kilkaset złotych na bardzo prostych warunkach
  5. Jest oficjalne oświadczenie prawników ws. inf o rozwodzie Kate i Williama
  6. Pilne informacje Polsatu! Płonie jedna z najsłynniejszych polskich restauracji

Źródło: NEXT.GAZETA 

Następny artykuł