Pierwszy raz od dekady Polski nie ma we władzach UE

Pierwszy raz od dekady Polski nie ma we władzach UE Źródło: Pixabay/ChequeredInk

Unia Europejska po raz pierwszy od dekady nie będzie miała żadnego Polaka w swoich strukturach. To bezprecedensowa sytuacja, która każe zastanowić się nad naszą obecną pozycją na arenie międzynarodowej.

Unia Europejska niedawno wybrała nowe osoby na wysokie stanowiska w swoich strukturach. Skończyła się między innymi kadencja Donalda Tuska w roli przewodniczącego Rady Europejskiej. Po raz pierwszy od 10 lat w gronie najważniejszych osób w UE brakuje Polaków.

Unia Europejska wybiera nowe osoby na wysokie stanowiska. Brakuje tam Polaków

Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej zastąpi premier Belgii, Charles Michel. Szefową komisji europejskiej została Niemka, Ursula von der Leyen. Najwyższe stanowisko w europejskim banku centralnym zajmie Francuzka Christina Lagarde, a szefem dyplomacji UE, będzie Hiszpan Josep Borel. Rolę szefa Parlamentu Europejskiego, objął Włoch David Sassoli.

Przed Donaldem Tuskiem ważną rolę w Unii Europejskiej pełnił inny Polak. Jerzy Buzek, który obejmował stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012. Po nim w strukturach władzy UE znalazł się właśnie były lider Platformy Obywatelskiej. Tym razem polskiej reprezentacji całkowicie zabrakło.

- Po raz pierwszy od dekady Polski i całej Europy Środkowej nie ma we władzach UE - skomentował Bartosz Węglarczyk z portalu "Onet".

Polscy politycy zaniepokojeni. Pozycja Europy Środkowo-Wschodniej coraz słabsza?

Swoje zaniepokojenie wyrazili także polscy politycy. Sprawę skomentował między innymi Janusz Lewandowski, ekonomista i europoseł Koalicji Europejskiej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- 10 lat temu Jerzy Buzek uzyskał 555 głosów, czyli 86,2 proc. w świątyni europejskiej demokracji. Polska PiS miała udział w tym, że cała Europa Środkowo-Wschodnia uzyskała 0! - stwierdził polityk.

Wychodzi na to, że obecna pozycja Polski w strukturach Unii Europejskiej nie jest dobra. Na kolejnego Polaka na wysokim stanowisku w UE, trzeba będzie poczekać do końca kadencji, czyli za 3 lata. Nie mamy jednak gwarancji, że jakikolwiek nasz rodak zgłosi swoją kandydaturę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NIE ŻYJE znana aktorka, miała 47 lat. Osierociła troje małych dzieci
  2. Żony Braci Golec to prawdziwe góralskie piękności. Nie uwierzycie, jak wyglądają ukochane słynnych braci
  3. Mąż przypadkiem nagrał żonę. Czegoś tak dziwnego nie widział świat, chodzi o opiekę nad dzieckiem
  4. 13-latka wpadła do pokoju rodziców krzycząc z bólu. Widok na jej szyi był przerażający, mama nie umiała jej pomóc
  5. Cudowniejszej wiadomości o Elżbiecie Jaworowicz dzisiaj nie przeczytacie. Wielka tajemnica ujawniona
  6. Ksiądz 5 minut po ślubie obrzydliwie upokorzył nowożeńców jak nikt nigdy. Panna młoda wybuchła płaczem

Źródło: Polityczek

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News