W ukraińskich mediach zaczyna się pojawiać coraz częściej opinia mówiąca o tym, że Polska zmierza ku konfliktowi militarnemu z Ukrainą. Obecne są już w mediach nawet symulacje ekspertów, którzy przekonują, że wystarczy nam pięć dni na pokonanie ukraińskiej armii i odzyskanie przedwojennych granic.

W mediach naszego wschodniego sąsiada coraz częściej pojawiają się opinie mówiące o tym, że polskie rządy dążą do wszczęcia wojny polsko-ukraińskiej. Świadczyć mają o tym m.in. uznanie rzezi wołyńskiej za ludobójstwo czy stworzenie „propagandowego” filmu „Wołyń”.

Najgłośniejszym objawem obaw naszych wschodnich sąsiadów była debata ukraińskich ekspertów tj. dziennikarza Ołeksija Arestowycza, wykładowcy Akademii Kijowsko-Mohylańskiej Ołeksija Kurinnyja oraz eksperta wojskowego Olega Żdanowa, którzy są tak pewni w swoich poglądach dotyczących zamiarów Polski, że przygotowali już symulacje wydarzeń.

Według opinii ekspertów, Polska wygrałaby wojnę z Ukrainą w pięć dni, mimo że polska armia jest mniej liczna, a ukraińska ma doświadczenie nabyte na wschodzie kraju w wojnie z Rosją. Na korzyść Polski przemawia głównie nowoczesność (w porównaniu z Ukrainą) wojska. Polska – według ukraińskich ekspertów – nie dość, że pokonałaby ukraińską armię i zepchnęłaby ją na wschód Ukrainy to dotarłaby do przedwojennych granic i skutecznie by ich broniła.

Co też ciekawe, debatujący stwierdzili, że ukraińska ludność na zajętych przez Polskę terenach przyjęłaby polską armię i administrację z otwartymi rękoma, ponieważ byłaby to dla nich szansa na poprawę poziomu życia i dołączenie do „zachodniego świata”.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

Zobacz również