Jak twierdzi lider ukraińskiej, antysystemowej partii Wielka Ukraina Igor Berkut, należy jeszcze raz poważnie zastanowić się nad zwróceniem Polsce zachodnich ziem Ukrainy. Berkut jest weteranem wojny w Afganistanie i jednym z najczęściej cytowanych  ukraińskich polityków. 

„Nie jest tajemnicą, że dziś w Polsce dziesiątki tysięcy rodzin mają dokumenty świadczące o prawie do własności, którą odebrała im władza sowiecka, Armia Czerwona i tyran Stalin” – powiedział Berkut.

„Jeśli odrzucamy stalinizm, jeśli odrzucamy sowiecką władzę, odrzucamy komunizm […] to powinniśmy zwrócić część zachodniej Ukrainy, do której weszły wojska sowieckie w 1939 na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow” – dodał.

Jak podkreśla Berkut zwrot ukraińskich ziem spotkałby się z pozytywną reakcją całej Europy. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego, według Berkuta, byłaby to restytucja, czyli zwrócenie nielegalnie zajętej ziemi.

Gdyby faktycznie ziemie wróciły do Polski, byłyby najbiedniejszymi województwami.

źródło: kresy.pl

 

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.