Po wygaśnięciu moratorium na sprzedaż ziemi na Półwyspie Krymskim okazało się, że najaktywniejszymi inwestorami są przedsiębiorstwa związane z ukraińskimi oligarchami. Najwięcej ziemi nabyły cztery firmy ukraińskie oraz jedna zarejestrowana na Cyprze.

Firma Sport Tour zakupiła w roku 2015 4,7 ha ziemi. Współwłaścicielem przedsiębiorstwa jest Alieksandr Moszinskij, który był adwokatem jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych ukraińskich oligarchów – Wiktora Medwedczuka. Ojcem chrzestnym córki Medwedczuka jest sam Władimir Putin.

Druga pochodząca z Ukrainy firma Ukrkapitał jest zarządzana przez Dmitrija Szusta, który jest także dyrektorem fundacji charytatywnej należącej do Wiktora Medwedczuka. Ukrkapitał buduje na zakupionych nadmorskich terenach 18-piętrowy luksusowy hotel.

Zarejestrowane na Cyprze Starvista Ltd to przedsiębiorstwo, które przejęło liczący prawie 4 hektary majątek Nowyj Kuczuk-Koj. Jest to pięknie położony park znajdujący się w miejscowości, która zawdzięcza swoją nazwę właśnie od wspomnianego miejsca – Parkowoje. Kompania jest związana z najbogatszym ukraińskim biznesmenem Rinatem Achmetowem. Nieruchomości w ścisłym sąsiedztwie nabyła natomiast ukraińska firma Tai Invest, która także jest powiązana z ukraińskimi oligarchami.

Józef Gawron

źródło: https://tvrain.ru/articles/zemlya_crimea-406376/

...

Zobacz również