Ukraińscy narodowcy oddali hołd polskim ofiarom UPA. "Najwyższa pora oddać im cześć"

Ukraińscy narodowcy oddali hołd polskim ofiarom UPA. "Najwyższa pora oddać im cześć" Źródło: źródło: wikimedia.org

Przełom w relacjach między polskimi i ukraińskimi nacjonalistami. Kilka dni temu członkowie skrajnie prawicowego Korpusu Cywilnego Pułku Azow oddali cześć ofiarom zbrodni UPA. Jak stwierdzili, "najwyższa pora, by niewinne ofiary doczekały się należytego uhonorowania".

Akcja uczczenia ofiar zbrodni banderowców odbyła się 18 sierpnia. Wtedy członkowie Korpusu Cywilnego Pułku Azow zebrali się pod pomnikiem ofiar w Pawliwce na Wołyniu. Nacjonaliści złożyli kwiaty w miejscu pamięci.

W tym samym czasie po polskiej stronie, rodzimi nacjonaliści - członkowie pisma "Szturm", Autonomicznych Nacjonalistów, Instytutu im. Romana Rybarskiego i Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Tradycji "Niklot" oddali hołd ukraińskim ofiarom, które zginęły w akcji odwetowej.

Jedna i druga strona zgodnie zaznaczyły, że w akcjach chodziło o pojednanie między dwoma narodami. Stwierdzono bowiem, że cele, do których dążą polscy i ukraińscy nacjonaliści wymagają od nich zgody, a nie "zamiatania historycznych wydarzeń pod dywan".

 "Najwyższa pora by po obydwu stronach naszej granicy niewinne ofiary zarówno straszliwego ludobójstwa, dokonanego przez banderowców, jak i akcji odwetowych czy czystek za które odpowiada polskie podziemie, doczekały się należytego uhonorowania. Przez lata nie potrafiły tego zrobić czy to liberalne czy socjalistyczne rządy – zrobimy więc to my, nacjonaliści” - napisali członkowie Pułku Azow na swojej stronie.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: narodowcy.net pt Następny artykuł