Parlament Europejski zatwierdził porozumienie, które umożliwi zniesienie wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy. Potencjalnie dla Polski oznacza to zwiększenie i tak już ogromnego napływu wschodnich sąsiadów.

Nowe przepisy umożliwią zniesienie przez Unię wiz dla Ukraińców i Gruzinów. Dyskusje nad tą zmianą toczyły się od dłuższego czasu. Ostatecznie zakończyły się kompromisem, w myśl którego wprowadzony zostanie tak zwany hamulec bezpieczeństwa. Dzięki niemu, możliwe będzie przywrócenie obowiązku wizowego. Aby tak się stało musi dojść do znaczącego wzrostu nieuzasadnionych wniosków o azyl lub w przypadku braku współpracy państwa trzeciego w dziedzinie readmisji migrantów.

Kraje członkowskie UE oraz Komisja Europejska będą mogły niezależnie od siebie rozpocząć procedury zawieszania reżimu bezwizowego. Zadaniem komisji jest obserwowanie sytuacji w krajach trzecich, a następnie składanie rocznych raportów Radzie UE i Parlamentowi Europejskiemu. Pod obserwacją będą takie kwestie jak na przykład poszanowanie praw człowieka.

Podczas przywrócenia reżimu wizowego KE będzie pomagać krajom trzecim w rozwiązaniu problemów, które doprowadziły do ograniczenia ruchu granicznego. Okres przywrócenia wiz ma trwać od 9 do maksymalnie 18 miesięcy.

Po wejściu w życie decyzji o liberalizacji wiz, obywatele Ukrainy i Gruzji, posiadający paszporty biometryczne, będą mogli podróżować do strefy Schengen na okres 90 dni przez pół roku w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

wk

...

Zobacz również