Ukraińska Rada Narodowa ds. Radiofonii i Telewizji zwróciła się do polskiego rządu z prośbą o zwiększenie ilości nadawanych kanałów telewizyjnych, które mogłyby być odbierane na terytorium Ukrainy. Taką informację podała oficjalna strona Rady Narodowej.

Odpowiedni wniosek trafił już do Jana Dworaka, prezesa Telewizji Polskiej oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kijów twierdzi, że decyzja została podjęta w związku z licznymi prośbami ze strony ukraińskich dostawców telewizji. Obecnie na terytorium państwa można oglądać już cztery polskie kanały: TV Polonia, TVP Info, TVP Historia i TVP Kultura.

Sytuacja spowodowana jest także tym, że na Ukrainie regularnie spada oglądalność kanałów rosyjskich. Ukraińcy oskarżają rosyjskie media o szczerzenia szkodliwej dla ich kraju propagandy oraz przedstawiania jednostronnego punktu widzenia odnośnie tzw. „konfliktu ukraińskiego”, czyli zdarzeń mających miejsce w Donbasie i na Krymie. Ukraińska Służba Bezpieczeństwa zaproponowała w tym miesiącu, aby cofnąć rządowe akredytacje wszystkim rosyjskim kanałom telewizyjnych (oprócz telewizji Dożdż).

Minister kultury, Wiaczesław Kirilenko, oznajmił że ukraiński rząd jest także zainteresowany zakupem praw do emisji polskich seriali. Jak zaznaczył, na Ukrainie odcina się obecnie dostęp do ,,najbardziej agresywnych kanałów rosyjskich”, a także cofa licencje na pokazywanie filmów ,,promujących rosyjski imperializm i militaryzm”. Tylko w lutym na terenie państwa zakazano emisji 15 rosyjskich kanałów. Do czasu Euromajdanu i konfliktów na linii Kijów-Moskwa rosyjska telewizja cieszyła się na Ukrainie dużą popularnością.

źródło: http://www.nrada.gov.ua/ua/news/radanews/26606.html

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.