Ukraina: Separatyści chcą wyjechać do Syrii, bo w Donbasie nie dostają żołdu

Ukraina: Separatyści chcą wyjechać do Syrii, bo w Donbasie nie dostają żołdu Źródło: źródło: wikimedia.org

Walczący w Donbasie separatyści nie chcą już walczyć o oddzielenie od reszty Ukrainy. Narzekają bowiem na brak żołdu. Coraz częściej składają podania o zwolnienie ze służby. Możliwość dorobienia się widzą natomiast w wojnie, która ma miejsce w Syrii.

O sprawie poinformował ukraiński rzecznik ds. operacji antyterrorystycznej w Donbasie, Ołeksandr Motuzjanyk. Jego zdaniem nie tylko brak żołdu ma być powodem niechęci rebeliantów do walki o separację. Ci mają coraz częściej narzekać na przedłużający się konflikt, a także na straty jakie ponoszą w bratobójczej walce.

Sprawę poruszył też premier Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksander Zacharczenko. Jak oświadczył premier samozwańczej republiki, nie każdy rebeliant walczący w jej sprawie ma szansę na żołd. Wskazał na to, że wielu członków zbrojnych band to pospolici przestępcy. Ci sami chcą teraz wyruszyć do Syrii, by wzbogacać się na łupach wojennych.

"Zanim powstała armia DRL, wielu uzbrojonych mężczyzn mówiło o sobie, że są ochotnikami. W rzeczywistości jednak byli to pospolici bandyci, którzy używali broni nie po to, by bronić kraju, lecz po to, by się wzbogacić. Teraz wielu z tych tzw. patriotów, którzy uniknęli kary za popełniane przestępstwa, chcą jeszcze dostawać od państwa pieniądze. Tego nie będzie" - mówił Zacharczenko.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: tvn24.pl pt

Następny artykuł