Rada Najwyższa Ukrainy, w ramach ustawy dekomunizacyjnej, zmieniła nazwę jednego z największych miast w kraju. Zamieszkiwany przez niemalże milion osób Dniepropietrowsk od dziś nazywa się Dniepr, a po ukraińsku – Dnipro.

Autorem inicjatywy był poseł Andrij Denysenko, który złożył odpowiedni projekt ustawy 2 lutego 2016 roku. Jego pomysł poparło 247 parlamentarzystów, tylko jeden poseł był przeciw. Ustawa weszła w życie od momentu jej przyjęcia, co oznacza, że miasto oficjalnie nazywa się już Dniepr.

Dniepropietrowsk wywodził swoją nazwę od płynącej przez miasto rzeki Dniepr oraz od nazwiska radzieckiego rewolucjonisty – Grigorija Pietrowa. Miasto nazywało się tak od 1926 roku. Wcześniejsze nazwy to Jekatierinosław (red. lata 1787-1796 oraz 1802-1926) oraz Noworosyjsk (red. lata 1796-1802).

Uchwała została przyjęta w ramach ustawy dekomunizacyjnej, którą wdrożono w życie w kwietniu 2015 roku. Zgodnie z jej treścią, na terytorium Ukrainy zakazuje się używania radzieckich symboli. Na terenie kraju znosi się pomniki radzieckich polityków i Armii Czerwonej oraz zmienia nazwy miejscowości i ulic, które nawiązują do sowieckiej przeszłości.

Zobacz również

Józef Gawron, źródło: https://tvrain.ru/news/verhovnaja_rada_pereimenovala-409619/