Ukraina: masowe ucieczki przed służbą wojskową
Wiadomości Pikio - 19 Sierpnia 2015

Ukraina: masowe ucieczki przed służbą wojskową

Ponad 7 tysięcy spraw w sądach wszczęło do dziś ukraińskie wojsko przeciw uchylającym się od służby mężczyznom. Jak się jednak okazuje, liczba tych, którzy uciekli od obowiązku służby wojskowej jest o wiele wyższa, niż pozwów.

Wezwania, jakie otrzymali Ukraińcy na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy, wynikają z planu władz ukraińskich o zwiększeniu liczebności wojska o kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednak, jak się okazuje, aż 27 tysięcy wezwanych do wojska uniknęło służby. Sposoby na oddalenie od siebie widma wojska Ukraińcy mają różne. Jedni nie przyjmują wezwań, inni zmieniają miejsce zamieszkania, a nawet wyjeżdżają za granicę. W związku z tak ogromną skalą problemu plan władz ukraińskich nie powiódł się. Liczebność sił zbrojnych miała ulec zwiększeniu ze 180 tysięcy osób do 250 tysięcy. Założenia jednak nie pokryły się z finalnym wynikiem. Plan wykonano tylko w 60%. "Zgodnie z dekretem prezydenckim w sprawie mobilizacji pobór zakończył się 17 sierpnia i nie ma podstaw prawnych do jego przedłużenia. Niedobór zostanie uzupełniony poprzez nabór do służby kontraktowej" - orzekł Ołeksandr Prawdywec, przedstawiciel sztabu generalnego. Mobilizacja trwała od 19. czerwca do 17. sierpnia. Nie podano dokładnej liczby osób, które poszły w kamasze. Powodem utajnienia tej informacji jest, według Prawdywca, tajemnica wojskowa.Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: tvp.info pt
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News