Kilkaset osób uczestniczyło dzisiaj (9 marca) w demonstracji pod siedzibą rosyjskiej ambasady w Kijowie. Demonstranci po raz kolejny domagali się uwolnienia ukraińskiej wojskowej Nadii Sawczenko. Uczestnicy pikiety obrzucili budynek ambasady jajkami oraz butelkami z jodem. Wśród demonstrantów pojawiła się także przewodnicząca frakcji Batkiwszczyna – Julia Tymoszenko. Pod ambasadę zostały wysłane dodatkowe jednostki policji.

Marsz poparcia dla Nadii Sawczenko odbył się także we Lwowie, gdzie zebrało się około 250 osób domagających się uwolnienia Ukrainki z rosyjskiego więzienia. Część uczestników marszu udała się pod konsulat Federacji Rosyjskiej. Budynek został obrzucony jajkami. Wśród protestujących był poseł ukraińskiej Rady Najwyższej i działacz Euromajdanu Wołodymyr Parasiuk, który w pewnym momencie dostał się na teren konsulatu i zerwał z masztu rosyjską flagę.

Do incydentów doszło także w Odessie. Uczestnicy akcji poparcia dla Sawczeko pomazali bramę budynku czerwoną farbą oraz obrzucili budynek jajkami. Protestujący bezskutecznie próbowali wtargnąć na teren konsulatu w rezultacie czego doszło do starć z ochraniającą teren policją. Według doniesień prasowych nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Ukraińska ambasada w Kijowie została dwukrotnie zaatakowana także 6 marca. W związku ze zdarzeniami Rosjanie wystosowali do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oficjalną notę dyplomatyczną, jednak nie uzyskali w związku z nią żadnej odpowiedzi.

Józef Gawron

ZOBACZ TAKŻE – Kijów: Ataki na rosyjską ambasadę. Kominiarki, jajka i bejsbole. Rosja odpowiedziała jajkami

źródło: http://www.interfax.ru/world/497751

http://www.interfax.ru/world/497751

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.