Polska Agencja Kosmiczna była obiektem żartów od momentu jej powstania. Powoływanie do życia PAK w lutym 2015 roku było szeroko krytykowane. Wskazywano m.in., że Polska nie jest w stanie polecieć w kosmos, ponieważ nie ma takich możliwości technologicznych. Teraz okazuje się, że chodziło o zwykłe wyprowadzanie pieniędzy podatników.

Agencja, która miała wystrzelić Polskę w kosmos, działa jak jeden układ, którego centrum stanowi kasa. Członkowie PAK dostają 10 tys. złotych miesięcznie, choć agencja niczego jeszcze nie zrobiła. Nie przeszkadza to Antoniemu Macierewiczowi, który ciągnie za sznurki w instytucji za pomocą jej szefa, pułkownika Piotra Suszyńskiego, swojego zaufanego człowieka.

Wielu zszokował także fakt, że w PAK pracę znalazło wielu tajemniczych i dziwnych ludzi. Jednym z nich jest Dorota Zbińkowska, stołeczna radna z przeciwnej PiS Platformy Obywatelskiej. Zbińkowska zasłynęła niechlubnymi słowami, które rzuciła pod adresem mieszkańców Warszawy, żądających wyjaśnienia sprawy dzikiej reprywatyzacji. Gdy ci przyszli na posiedzenie rady miasta, Zbińkowska wykrzyczała do ochroniarzy, że mają „wywalić tę hołotę”.

W PAK miała zajmować się „pozyskiwaniem partnerów i źródeł finansowania projektów”. Jak wykazał jednak raport NIK, dotąd nikt nie zawiązał współpracy z PAK, a jedyne pieniądze w kieszeni agencji pochodzą z państwowych dotacji. Ostatnio sprawę zbadała Kancelaria Premiera, by sprawdzić, czy PAK zmieniło coś w swym działaniu po kontroli NIK. Odpowiedź brzmi „nie”. W raporcie czytamy, że „negatywnie należy ocenić przygotowanie i organizację PAK do realizacji powierzonych jej zadań w sposób profesjonalny”.

Co więcej, raport Kancelarii wykazał inne ogromne problemy w PAK – brak kontroli, łamanie ustaw i statutu, zatrudnianie ludzi niemających pojęcia o lotach kosmicznych, a także niegospodarność na monstrualną skalę. Odpowiedzialni za taki bałagan wciąż jednak zasiadają w PAK i pobierają co miesiąc ogromne pieniądze za nic.

...

Zobacz również

Zobacz również